Site Online Counter
Skip to main content
Blogi

Sirje Tammiste – noore juhi väljakutsed

Sirje Tammiste – noore juhi väljakutsed

Kogenud juhte intervjueerides kuulen ma sageli, kui raske oli juhina alustada. Kui spetsialistist saab juht, peab ta kõrvale jätma oma head tehnilised oskused ja mõistma, et nüüd saavutab ta tulemusi teisi juhtides ja suunates. See on algajate üks peamisi komistuskive – nad tahavad ikka kõikides detailides kaasa rääkida, sest siis tunnevad nad end kompetentsena. Teistele vastutust andes pead hakkama nende oskusi usaldama. Ja kui sa ei usalda ennast, ei saa ka teisi usaldada. Nii on vaja noorel juhil kõigepealt endast aru saada, et õppida teisi mõistma.

Tavaliselt soovime ikka ise oma tööd puudutavates asjades kaasa rääkida. Kuid millest see tuleb, et oma alluvate puhul kiputakse vastupidist mõtlema? Inimesed vajavad juhendamist, neid tuleb kuulata, koos arutada ja sel viisil anda neile võimalus oma otsused ise teha. Juht aitab sõnastada eesmärgi ja toetab teekonna valikul, mitte ei ütle iga sammu tegemisel – nüüd paremale ja nüüd vasakule.

Muutuste alustamiseks on väga oluline usk iseendasse, et saad sellega hakkama. Sisemine ebakindlus võtab ära jõu, mida vajad oma harjumuste muutmiseks. Eneseusk on nagu inimese selgroog – kui tahame inimest murda, kõigutame tema eneseusku, kui tahame jõustada, suurendame tema usku iseendasse ja oma võimesse millegagi hakkama saada. Ilmselt on kõik kogenud, kui olulised on kõrvalseisja julgustavad ja tunnustavad sõnad.

Mis viib sinult enesekindluse?

Võid kirja panna erinevaid olukordi või teatud inimtüüpe, mis löövad su enesekindluse kõikuma, et mõistaksid, kus varitseb oht end kaotada. Kui enesekindlus kõigub, haarame me kas võimu järele, tardume või põgeneme.

Kui sa tead, mis viib sinult enesekindluse, saad sellele otsa vaadata ja olla olukorra peremees. Lohutuseks võib öelda, et pole olemas mitte ühtegi inimest, kes oleks alati kõiges pädev või säilitaks alati raudse enesekontrolli. Pigem küsi nõu, näita julgelt, et sa ei tea vastust ja soovid tuge, mitte ei püüa ebakindlust varjates kõiketeadja olla. Sinu tegelik ebakindlus paistab välja liigutustest ja pilgust – kehakeelest, mida on keeruline kontrollida.

Soovin, et noored juhid peaksid meeles, et kui oskad öelda, kuhu sa oled inimesena teel, siis suudad eesmärke näidata ka meeskonnale. Ja kui mõistad oma ebakindluse põhjusi, on sul võimalik neid ületada ja nendega tegeleda. Juhina pead kõigepealt õppima oma ebatäiuslikkust tunnistama, siis mõistad ka, et alluvad ei eksi mitte tahtlikult, vaid seetõttu, et nad sel hetkel teisiti ei osanud.

Lugu on kirjutatud Tammiste personalibüroo blogi ainetel.


  • Sirje Tammiste on Tartu Ülikooli psühholoogia eriala vilistlane ja endine Pärnu kolledži õppejõud.
  • Ta on Tammiste Personalibüroo asutaja ja juhataja, kes aitab oma klientidel värvata õigeid inimesi ja arendada meeskondi. Lisaks on Sirje Tammiste koots (coach) paljudele edukatele juhtidele.
  • Varasemalt on Sirje Tammiste juhtinud Fontese Pärnu esindust ja Pärnu perenõuandlat.
  • Ta on Eesti suhtlemistreenerite ühingu asutajaliige ja personali arendamise ühingu liige.