Site Online Counter
Skip to main content
Blogi

Kui soovid leida unistuste töö, soovitame Sul mugavustsoonist välja astuda.

Kui soovid leida unistuste töö, soovitame Sul mugavustsoonist välja astuda.

Autor: Brigita Sepp

eforea spa juhataja Hilton Tallinn Park hotellis

Kõik pagevad aga välismaale. Mõned tulevad koju tagasi ka. Aga töö? Ja mis seal kogetust ja õpitust saab? Head nõu annab Austraalia resort’ides ja kodumaal edukat karjääri teinud Brigita Sepp.

Kujuta end situatsiooni, kus oled 23-aastane ja saavutanud juba selle, mille nimel on kõvasti tööd tehtud. Edasi on võimalik vaid karjääriredelil ülespoole ronida. Magistrikraad, unistuste töökoht vastutusrikkal positsioonil, enda ostetud kodu, uhke auto, hobiks purjetamine…. Kõik tundus liiga paigas olevat, mugavustsooni kinni jäämise hirm tekitas mõnusat ärevust, mis pani mõtlema, et maailm on ju tegelikult veel avastamata. Otsustasin kõik turvalise maha jätta ja Austraaliasse põrutada. Ja ma ei ole seda hetkekski kahetsenud. Vastupidi, see on mulle andnud palju vastuseid nii töös kui ka isiklikus elus. Riskides tunned, et elad!

Ütle võimalustele jah

Edukat ja rahvusvahelist karjääri ei pea tegema ainult välismaal, selleks on head võimalused ka Eestis. Siiski on hea ära käia ja kogemusi omandada. See võib olla mõni kuu, aasta või isegi kauem, kuid tähtis on korraks tavapärasest elurutiinist kõrvale astuda ja vaadata elu laiemalt. Mugavustsoon on hea viis öelda võimalustele ei, kuid sellega ühtegi ust ei ava – pigem sulgeb.

Ole valmis nullist alustama

Austraaliasse sõitmine ei tulnud uisapäisa, vaid pärast poolt
aastat põhjalikku eeltööd. Tahtsin minna kohale nii, et mul on seal töökoht ees ootamas. Ja nii ka läks. Sain terapeudina tööle Hyatti hotelliketti, kuid mitte kohe kõrgele positsioonile. Kahe spaa avamine Eestis, Elemise tootesarja rahvusvaheliste koolituste tunnistused ja muud kogemused ei omanud seal tähtsust. Mind võeti kui valget lehte ja ma pidin end igal hetkel tõestama.

Aga kõik tasus end ära 110% ja rohkemgi veel. Välismaal kogemusi omandades tuleks võtta sellest kõik: koguda infot, küsida hästi palju, suhelda oma juhiga, proovida aru saada, kuidas ettevõte toimib. Ma ei läinud välismaale ennast leidma, nagu paljud teevad, ent õppisin seal ennast siiski palju rohkem tundma. Alguses pidin seal lootma ainult iseendale, usaldama iseenda otsuseid ja loobuma tüüpilisest eestlaslikust kinnisest olekust. Tunnetan nüüd hulga rohkem, et suhtlus peab olema alati kahepoolne, nii töös kui ka isiklikes suhetes.

Sa ei tunne oma klienti

Me töötame selle nimel, et pakkuda klientidele kõrgetasemelist teenust. Kuid kas me teame tegelikult, mida meilt oodatakse? Üks olulisemaid õppetunde oli see, et rahvusvahelises äris õpib oma klienti tundma paljudest rahvustest inimesi teenindades. Selleks et klienti mõista, peab nägema, mida mujal maailmas nende nimel tehakse. Näiteks Haymani saarel ühes resort’is töötades sain aru, kuidas tegelikult tuleb külastajate nimel pingutada ning kuidas kliendid seda hindavad. Tänu sellele kogemusele tean ma Eestis, mida meie spaa-teeninduselt oodatakse.

Unistuste nimel tuleb töötada

Teine oluline asi, mida olen õppinud, on see, et oma karjääriunistuste nimel pingutamine tasub end küllaga ära. Kui avalikustati, et Eestisse tuleb Hiltoni hotellikett, teadsin kohe, et see on minu tulevane töökoht. Seega ei tasu kindlasti unistada väikselt, ehkki protsess võib pikalt aega võtta. Uudise välja tulekust kuni tööga alustamiseni kulus kolm aastat. Kogu selle aja jooksul viisid mind edasi ambitsioonikus, kindel visioon ja kogemustepagas, mille olin aastatega välismaal omandanud. Mind võeti Eestis hästi vastu ja mulle meeldis see, kui palju mind usaldati.

Tööratta lõksus

Kuid kogu selles karjääriredelil üles rühkimise virvarris ei tohi ennast ära kaotada. Enesetõestamine, rööprähklemine ja õhtusse venivad tööpäevad on paljude tööinimeste elu osa. See aga võib viia – mõnel kiiremini või aeglasemalt – läbipõlemiseni. Keegi ei ole superinimene. Kogunenud puhkusepäevade hulk ei ole väärtus, vaid pigem ohumärk. See juhtus ka mõned aastad tagasi minuga, enne eforeasse tööle asumist.

Hotellinduses on kerge läbi põleda. Töö käib ööpäevaringselt, tihti ei saa midagi homsesse päeva lükata. Selles kõiges on kerge ennast ära unustada. Alustasin pärast Eestisse tagasitulekut ja mõningast kohanemisperioodi elu kohe täistuuridel. Võtsin iga projekti täie pühendumusega. Tööelu kõrvalt kasvatasin last ja proovisin samal ajal purjetamisega olümpiale pääseda. Ühel hetkel tundsin, et enam ei jaksa, ning astusin sellelt rattalt maha. Taastumine võttis pool aastat.

Oluline on sellist madalseisu vältida. Siin on oma roll ka ettevõtetel endil, et nende töötajatega nii ei juhtuks. Tuleks hoolitseda selle eest, et läbipõlemist ei tekiks: koolitused ja ka võimalus aeg maha võtta, et mõelda, mille nimel seda kõike tehakse. Mõista, et kõigil on pered, sõbrad ja hobid ka väljaspool tööd. Oluline on vaadata, milliseid rolle tegelikult elus kannad. Kui esimesena meenub vaid töökaaslase, koostööpartneri või töötaja roll, siis tasub mõelda, kuhu on jäänud sõbra, elukaaslase, sugulase või pereliikme oma.

***

Kuidas edukaks saada?

  • Unista suurelt ja ära jää lootma, et keegi sulle kuldlusika kandikul lauda toob. Tõuse püsti ja too see ise!
  • Ainult töökuse ja õige suhtumisega saab tagada ihaldatud tuleviku!
  • Õpi olema liider igas situatsioonis, mitte juht!
  • Kasuta rohkem sõna meie kui mina!
  • Jää iseendaks ja naerata rohkem.

 

Allikas: www.directormeedia.ee