Skip to main content
Blogi > Kapo

Aeg: Susi väljavahetamine oli võit-võit olukord

TALLINN, 11. veebruar, BNS - Kaitsepolitsei endine peadirektor Raivo Aeg peab Venemaal kaks aastat vanglas olnud ärimehe Raivo Susi väljavahetamist Eestis vangi mõistetud Vene salakuulaja vastu võit-võit olukorraks, vahendas Postimehe võrguväljaanne.

"See on kahtlemata Eesti jaoks väga hea tähendusega, sest oleme oma kodaniku kätte saanud. Kodanikke üritatakse alati igalt poolt ära tuua nii kiiresti kui on võimalik, kuid tihti võtab see kauem aega kui loodetud," sõnas Aeg.

IRL-i kuuluv riigikogu liige usub, et vahetus oli mõlemale riigile võit-võit situatsioon, sest mõlemad võitsid - Vene Föderatsioon sai oma kodaniku kätte ning Eesti enda oma. Endise kapo peadirektori sõnul pole niisugused vahetused maailmapraktikas midagi eriskummalist ja see toimub pidevalt ja kogu aeg. "See ongi üks võimalus, et oma kodanikud välismaalt koju tuua, kui nad on ilmaasjata vangi mõistetud. Siis tulebki midagi vastu anda," lausus Aeg.

Ta ei julge oletada, et milliselt riigilt võis esimene signaal vahetamiseks tulla. "See on diplomaatide ja julgeolekuasutuste pärusmaa."

Et Venemaa meelega Eesti kodanikke kinni pidama hakkaks, et nad hiljem oma agentide vastu vahetada, Aeg tõenäoliseks ei pea. "Selleks peab olema Eesti poolel ka paras varu neid, keda vahetada. Niisama lihtsalt aitähi eest ei tehta midagi. Mõlemal poolel peavad oma huvid olema mängus, et neid realiseerida," ütles Aeg.

"Täna vahetasid Eesti Vabariik ja Venemaa Föderatsioon Eestis salakuulamise eest süüdi mõistetud Venemaa kodaniku Artjom Zintšenko Venemaal spionaažis süüdi mõistetud Eesti kodaniku Raivo Susi vastu," edastas kapo laupäeval. "Vahetus toimus Koidula piiripunktis täna, 10. veebruaril kella 10 ajal."

Harju maakohus mõistis 2017. aasta mais Artjom Zintšenko süüdi salakuulamises ja karistas teda 5-aastase vanglakaristusega. Raivo Susi mõisteti 2017. aasta detsembris Venemaal süüdi spionaažis ja teda karistati 12-aastase vabadusekaotusega. Mõlemad isikud esitasid armuandmispalve, mille Eesti ja Venemaa presidendid rahuldasid, märkis kapo.

Baltic News Service

Loe ka ....