Skip to main content
Blogi > Majandus

Alexela: riik kaotab aastas 50 miljonit aktsiisitulu

TALLINN, 8. november, BNS – Alexela Groupi juhatuse liikme Alan Vahti hinnangul kaotab riik tulenevalt kütuseaktsiisi tõusust aastas 50 miljonit eurot, kirjutab Postimees.

Alan Vahti hinnangul on riigi aktsiisilaekumise prognoos väär ning Eesti riik kaotab praegu aastas umbkaudu 50 miljonit eurot aktsiisitulu. "Eesti on praegu Läti kütuseturule kaotanud iga-aastaselt 50 miljonit eurot aktsiisitulu. Seda tõendavad ka Läti maksuameti andmed, mille kohaselt on Läti diislikütuseturg kasvanud 130 mln liitri võrra 2015. aastaga võrreldes," ütles Vaht.

Maksu - ja tolliameti (MTA) andmetel on viimase 4 kuu jooksul on aktsiisiladudest viidud tarbimisse 15,7 miljonit liitrit vähem diislikütust kui 2015. aastal samal perioodil, mis teeb languseks 6,5 protsenti. Seejuures on riigikogule esitatud 2018. aasta riigieelarve seaduse seletuskirjas vähendanud käesoleva aasta kütuseaktsiisi laekumise prognoosi 4,3 protsendi võrra 554 miljonilt eurolt 530,3 miljoni euroni.

Eestis on langenud diislikütuse tarbimine, statistikaameti andmetel langes diislikütuse tarbimine 2016. aastal 2,3 protsenti. Seejuures võib põhjust otsida sellest, Lätis on diislikütuse liitrihind 10-15 senti odavam, mistõttu eelistavad transpordiettevõted Lätis tankimist.

Lisaks sellele on aktsiisitõusu eelse kütuse varumise tulemusel kütust varutud rohkem kui praegusesks on reaalselt jõutud ära tarbida."See tähendab, et varusid on turul veel järgigi ning see juba kajastub praegustes ning tulevastes väiksemates aktsiisilaekumistes," ültes Vaht.

 

Baltic News Service