Site Online Counter
Skip to main content
Blogi > Majandus

Amet nõuab Liu sadamas tegutsevatelt MTÜ-delt tagasi üle 700 000 euro

Amet nõuab Liu sadamas tegutsevatelt MTÜ-delt tagasi üle 700 000 euro

TALLINN, 13. juuni, BNS - Liu sadamahoone arendamiseks aastate eest vabaühenduste kaudu välja skeemitatud 911 000 eurost tuleb põllumajanduse registrite ja informatsiooni ameti (PRIA) äsjase otsuse järgi tagastada üle 728 000 euro, kirjutab Pärnu Postimees.

Veel jaanuaris piirdus tagasinõude summa Liu sadamas tegutsevatelt MTÜdelt Kalatex ja Rannakalad pisut üle 158 000 euroga, kuid vabaühendused otsustasid selle vaidlustada. Teisipäeval saatis PRIA neile lõpliku otsuse: tagasi tuleb maksta hoopis enam. Rannakalad peab täismahus tagastama kolm toetust kogusummas 429 376 eurot, Kalatex neli toetust kogusummas 299 317 eurot.

PRIA teabeosakonna spetsialisti Mai-Liis Sipria selgitas, et toetuse saajad ei kasutanud Euroopa kalandusfondi raha abil ehitatud rajatisi ja ostetud seadmeid nii, nagu tegevuskavades kirjas. “Objekti ei kasutatud ümbruskonna kalurite püütud räime esmaladustamise kohana, selle asemel toimus OÜ Liu Fish äritegevus,” ütles Sipria, lisades, et MTÜd ei täitnud ka kevadist ettekirjutust võtta objekt sihipäraselt kasutusse.

Pärnu Postimees kirjutas mai lõpus, et hoolimata ameti nõudmistest jätkub sadamahoones fileerimisäri ja kohalikel rannakaluritel puudub võimalus hoones saaki külmutada ja hoida. Kalatexi ja Rannakalade ning fileerimisäri võtmeisik Arne Taggo ei vastanud teisipäeval ajakirjaniku telefonikõnele. Tema partner Margus Post märkis napilt, et ei tea, kas PRIA otsus nüüd on lõplik. “Vaatame veel!” sõnas ta.

Tõenäoliselt käib toetussummade tagastamine MTÜ-dele üle jõu. Juba esialgse, mitu korda väiksema tagasinõude puhul kõlas hinnang, et ühingutel ei pruugi sellist summat olla.

Liu sadamas tegutsevate MTÜdega seotu jõudis avalikkuse tähele panu alla selle aasta 31. jaanuaril, kui Kanal 2 saade “Radar” avalikustas, kuidas mitme vabaühenduse loomisega skeemitati PRIA-lt Liu sadamahoone rajamiseks välja ligemale miljon eurot. Nutika rahataotlemise juures tegutses Siim Suursild, kes praegu on Pärnu abilinnapea. Veel avalikustasid teleajakirjanikud, et toetuste abil rajatud hoonest ei saa kasu kohalikud kalurid, vaid seal tegutseb hoopis Taggo ja Posti osaühing Liu Fish, mis fileerib imporditud kala. Sellele leidis hoones ringkäigu teinud Pärnu Postimees kinnitust.

 

Baltic News Service