Site Online Counter
Skip to main content
Blogi > Töötus

Ametiühingud: töötuskindlustuse süsteemi tuleb muuta

Ametiühingud: töötuskindlustuse süsteemi tuleb muuta

TALLINN, 20. juuni, BNS – Ametiühingute Keskliidu hinnangul on Eestis vaja töötuskindlustuse reformi, kuna praegune süsteem ei täida oma eesmärki.

"Töötukassa ja statistikaameti numbrite võrdlus näitab juba pikemat aega, et töötuskindlustusest saavad rahalist tuge vaid veerand kõigist töötutest, samas on ka ligipääs näiteks tööturukoolitustele olnud napp," ütles Ametiühingute Keskliidu esimees Peterson pressiteate vahendusel.

Ametiühingute teatel kolm põhjust, miks enamus töötutest vajalikust abist ilma jäävad. Esiteks on töösuhte lõppemise alus liiga kitsas – koondamine on ainult üks töösuhte lõppemise alus. Palju sagedasem moodus vastastikuse sobimatuse olukorras on jätkuvalt töölepingu lõpetamine poolte kokkuleppel. "See on igati tsiviliseeritud viis mittetoimiva töösuhte lõpetamiseks ja peaks meie esialgse kokkuleppe alusel olema samuti töötuskindlustushüvitisega kaetud," sõnas Peterson.

Teisena tõi Peterson esile korduva töötuse. "Inimesed, kes on kord töötuks jäänud, haaravad ise või suunatakse töötukassa poolt tööle, mis neile ei sobi. Tulemuseks on korduv töötus, mis ei lase koguneda töötuskindlustuse aluseks olevale staažile. Nad on spiraalis, kust on raske välja murda," märkis ta.

Kolmas probleem on see, et uued töösuhted on ammu kohal ja vana töötuskindlustuse süsteem ei tunne oma klienti ära. "Räägime siin kümnetest tuhandetest – taksojuhtidest, juuksuritest ja paljudest teistest, kes töötavad niinimetatud "veidrate lepingute alusel" ja on sellega automaatselt töötuskindlustuse kaitsest välja lülitatud. Turul normaalset töölepingut saada on teatud ametialadel aga praktiliselt võimatu," rääkis Peterson.

Õiguskantsler Ülle Madise hinnangul tuleb avada arutelu töötuskindlustuse süsteemi muutmiseks, kuna praegune süsteem on ajale jalgu jäänud ning ei vasta kaasaegsele tööturule.

Õiguskantsler märgib pöördumises riigikogu sotsiaalkomisjoni ning tervise- ja tööministri poole, et tema hinnangul on senine töötuskindlustuse kontseptsioon vastanud oma aja vajadustele, kuid viimase paari aasta juhtumid kinnitavad, et tulenevalt töö olemuse ja tööturu muutumisest tuleks töötuskindlustuses otsida senisest paindlikumaid lahendusi, teatas õiguskantsleri kantselei teisipäeval.

 

Baltic News Service