Skip to main content
Blogi > Pension

Ametid peavad pensionide asjus tehtud teavitust piisavaks

TALLINN, 9. jaanuar, BNS - Kuigi paljusid töötavaid pensionäre tabas sissetuleku vähenemine aasta alguses ebameeldiva üllatusena, kinnitavad nii maksuamet kui sotsiaalkindlustusamet, et pensionäride teavitamisega on korralikult tegeletud, kirjutab Postimees.

Sotsiaalkindlustusameti hüvitiste osakonna nõuniku Pirjo Künnapuu sõnul on praegu koostamisel värske statistika selle kohta, kui paljudel pensioni saajatel sissetulek suurenes, kui paljudel vähenes, mis põhjustel suurenes või vähenes ja nii edasi. See info on olemas alates 10. jaanuarist ehk kolmapäevast.

Künnapuu kinnitusel on sotsiaalkindlustusamet lisaks kõikidele kajastustele ajakirjanduses saatnud inimestele ka konkreetselt neid puudutava info e-postile. «Samuti on meil alates 1. novembrist eraldi tulumaksuteemaline infotelefon, kus iga päev vastavad ja kliente nõustavad 60–70 inimest. Oleme teinud koolitusi ja käinud näiteks pensionäride päevakeskustes muudatusi tutvustamas, » rääkis Künnapuu Postimehele

Maksu- ja tolliameti avalike suhete juhi Rainer Lauritsa sõnul on amet alates septembrist kõikide osapoolte teavitamisega aktiivselt tegelenud. «Esmalt oleme püüdnud viia info raamatupidajate ja personalijuhtideni ning seejärel oleme suunanud oma tähelepanu avalikkuse teavitamisele. Lisaks on sotsiaalkindlustusamet saatnud pensionäridele otsepostitusi,» rääkis Laurits.

Maksu- ja tolliametil on ühtlasi kavas hakata teavitama inimesi, kelle maksuvaba tulu on aasta keskel täitunud. «Selleks soovitama oma kontaktid e-maksuametis hoida ajakohasena, et saaksime maksuvaba tulu täitumisest operatiivselt teada anda,» soovitas Laurits.

Ta lisas, et kuna maksu- ja  tolliamet ei näe aasta kestel jooksvalt metsa või kinnisvara müüke, siis tasub inimestel eelkõige rahulikult oma rahaasjad üle vaadata. «Tutvuda meie infomaterjalidega kodulehel või meile helistada nõu saamiseks. Ja kui aasta keskel tekib ootamatult tulu, siis on võimalus veel oma maksuvaba tulu avaldust muuta,» selgitas Laurits.

Künnapuu soovitab pensionäridel, kelle pension ja töötasu on väike, kindlasti esitada maksuvaba tulu avaldus nii sotsiaalkindlustusametile kui ka töökohta. «Näiteks kui inimese mõlemad sissetulekud, pension ja töötasu on kumbki alla 500 euro, siis on tal mõttekas esitada maksuvaba tulu avaldus nii tööandjale kui meile. Siis saab tal kogu ettenähtud maksuvabastus jooksval kuul kasutatud,» selgitas ta.

 

Baltic News Service