Skip to main content
Blogi > EV100

Avalik kiri taunib Ojasoo kaasamist presidendi vastuvõtu korraldusse

TALLINN, 16. jaanuar, BNS - Esmaspäeval saadeti presidendile avalik kiri, milles taunitakse 2016. aastal näitlejanna kallal vägivallatsenud NO99 lavastaja Tiit Ojasoo kaasamist EV 100. aastapäeva vastuvõtu kunstilise programmi loomisse, kirjutab Eesti Päevaleht.

"Kiri kannab laiemat sõnumit, et peaksime olema ühiskonnana vägivallatsemise vastu. Ojasoo isikukultus ei ole siinkohal meie huvi. Tegu pole ühe märtri näidishukkamise ega huntidele söötmisega, vaid juhime tähelepanu, et vägivaldse taustaga inimese vabariigi esinduspidustusel aukohale tõstmine on kohatu. Meie ühiskonnas epideemilist naistevastast vägivalda ei tohiks ühelgi viisil välja vabandada ega vaiba alla pühkida, ka mitte kunstilise taseme või rahvusvaheliste saavutuste ettekäändel," rääkis üks kirja algataja, sotsiaalmeediagrupi „Virginia Woolf sind ei karda!” moderaator Nika Kalantar.

Samuti kirja algatamises osalenud kunstnik Kadi Estland lisas, et kindlasti ei ole selle avaliku kirja ajendiks lavastaja Tiit Ojasoo karistamine. "Ojasool on töö lavastajana alles, keegi pole seda ära võtnud ja tema publikul on võimalik valida, kas nad käivad tema etendusi vaatamas või mitte. See poleks karistus, kui ta ei saaks seda etendust lavastada. EV sünnipäevapidu on aga suure sümboolse väärtusega üritus ja selle lavastamine on suur au," rääkis Estland Eesti Päevalehele.

"2017. aasta oli murranguline, sest välja tuli palju lugusid inimestelt, kes olid langenud võimu kuritarvitamise või vägivalla ohvriks. Ka Eestis. See oli #MeToo aasta ja seda tasub meeles pidada. Neid julgeid inimesi tuleb tunnustada ja selle avaliku kirjaga kutsumegi presidenti seda tegema. Me ei ela muuseumis ja meie hulgas on palju inimesi, kes oma eksistentsi eest võitlevad. Neid tuleb esile tõsta ja julgustada rääkima oma lugu. Kindlasti leidub ka teisi lavastajaid, kes suudavad seda tööd professionaalselt teha, kuid kellel pole nii vastuolulist tausta. Või miks mitte anda seekord sõna ohvritele?" lisas Estland.

Presidendi kantselei direktor Tiit Riisalo ütles, et ettepaneku luua vastuvõtu kultuuriprogramm tegi presidendi kantselei Teatrile NO99, mitte ühelegi selle liikmele isiklikult. „Tiit Ojasoo on korda saatnud teo, mis meie ühiskonna normidega kokku ei käi. Ta on ka selle eest vabandanud ja läbinud lepitusmenetluse ning selle küsimuse üle, kas eksinud inimene tuleb aktiivsest ühiskondlikust elust alatiseks välja lülitada, võibki ilmselt arutlema jääda. Oleme selle üle ka kantseleis põhjalikult arutlenud ning usume, et ka raskele eksimusele võib järgneda uus algus, kui seda tunnistada ja sellest õppida. Ka see on osa inimlikkusest,” selgitas Riisalo.

Kantselei tegi Riisalo sõnul NO99-le esimesena ettepaneku vabariigi aastapäeva kultuuriprogrammi lavastada, lähtudes NO99 rollist ja mõjust viimase paarikümne aasta kultuurielus.

 

Baltic News Service