Skip to main content
Blogi > Tervis

C-hepatiidi testimisel avastati viirus 59 inimesel

TALLINN, 23. jaanuar, BNS - Möödunud nädalal lõppes C-hepatiidi leviku tõkestamise teavituskampaania ning viie kuu jooksul tuli end C-hepatiidi suhtes kokku testima 1169 inimest ülikooliealistest pensionärideni - 59 inimesel avastati C-hepatiidi haigustekitaja.

Kampaania eestvedaja, Eesti Vähiliidu teatel oli kõnealune kampaania väga inimesekene, sest kõik positiivse vereanalüüsi tulemuse saajad said laboris kohe saatekirja ka eriarsti juurde.

C-hepatiit on C-hepatiidi viiruse põhjustatud maksapõletik. Eestis on praegu hinnanguliselt 20 000 C-hepatiiti nakatunut – seda on ligi kolm korda rohkem, kui Eestis arvatakse olevat HIV positiivseid.

C-hepatiit on seotud kõrgenenud maksavähi riskiga ning varakult avastatud haigus on ravitav ja aitab ära hoida maksavähi tekke. On teada, et eriarstide juurde on pikad järjekorrad.

C-hepatiidi riskirühma kuuluvad inimesed, kes on kokku puutunud teise inimese verega; lasknud ennast tätoveerida või augustada sertifitseerimata salongides; saanud vereülekannet enne 1994. aastat; on jaganud süstalt sealhulgas meditsiinilistel põhjustel.

Täites ära chepatiit.ee lehel oleva internetipõhise küsimustiku, saab teada, kas ollakse riskigrupis.

Teavituskampaania on selleks korraks küll lõppenud, kuid koostöös Tervise Arengu Instituudiga saab Synlabi laborites ja verevõtupunktides jätkuvalt tasuta anonüümset HIV, B- ja C-hepatiidi nõustamist ning testimist. Nõustamisele ja testimisele tulles ei pea ette registreerima. Tasuta testimisest võimalusest saab lähemalt lugeda veebilehelt https://synlab.ee/tasuta-testimine-ja-noustamine/ .

Suur osa C-hepatiiti nakatunutest ei tea, et nad viirust kannavad, kuid 80 protsendil nakatunutest areneb krooniline C-hepatiit. Haiguse süvenemine võib põhjustada raskekujulist maksakahjustust tsirroosist kuni maksavähini ja seda sageli ilma eriliste tundemärkideta. Just sümptomite puudumine teeb haiguse ohtlikuks, kuna inimesed ei tea ennast ravida. C-hepatiiti haigestunutest vaid 10–20 protsenti põeb haigust ägedalt ja nähtava kollasusega.

C-hepatiidi testimise kampaania viis läbi Eesti Vähiliit, testimispartneriks oli Synlab Eesti.

 

Baltic News Service