Skip to main content
Blogi

Danske pank vahendas miljoneid Aserbaidžaani altkäemakse

Danske pank vahendas miljoneid Aserbaidžaani altkäemakse

TALLINN, 5. september, BNS – Danske panga Eesti filiaal võimaldas oma kontode abil vahendada Euroopasse miljoneid eurosid Aserbaidžaanist pärit altkäemaksuks mõeldud raha, kirjutab Postimees seoses rahvusvahelise ajakirjandusliku uurimisega.

Postimees kirjutas tänavu kevadel, kuidas Eesti pankadesse tehti aastatel 2012-2014 Aserbaidžaani firmadelt ligi 2,5 miljardi dollari ulatuses rahaülekandeid. Taani päevalehe Berlingske Tidende, Äripäeva ja mitme rahvusvahelise meediaväljaande uurimisest selgus, et summa oli koguni suurem: 2,9 miljardit dollarit.

Kui 2000. aastate lõpus tuli Aserbaidžaanist Eestisse mitteresidentidele paarkümmend miljonit USA dollarit aastas, siis 2012. aastal kasvas see summa ligi 800 miljoni dollarini ning 2013. aastal ligi 1,7 miljardi dollarini.

Eestist tehti ülekanded Ühendkuningriigis registreeritud ettevõtete kontodelt, mille omanikud varjuvad Marshalli saarte, Belize'i ja Briti Neitsisaarte maksuparadiisides. Firmade esindajad, kes Danske Eestiga kontode avamised vormistasid, olid aserid elukohaga Bakuus, ent nemad polnud firmade tegelikud kasusaajad.

Uurimisest selgub, et summasid kanti kahe ja poole aasta vältel Danske Eesti filiaalis loodud pangakonto kaudu vähemalt kahe Euroopa poliitiku taskusse, režiimisõbralikke lugusid kirjutanud ajakirjanikule ning luksuskaupu pakkuvatele ettevõtetele, aseri kohalikele prominentidele, aga ka varjatud omanikega firmadesse.

Muuhulgas on uurimise kohaselt aserite raha saanud Saksa poliitik Eduard Lintner, Euroopa Arengu- ja Rekonstruktsioonipanga (EBRD) direktor Kalin Mitrev ning CNN-i endine produtsent Eckart Sager.

 

Baltic News Service