Site Online Counter
Skip to main content
Blogi > Internet

Eesti on tehniliselt valmis vahetama X-tee kaudu andmeid Soomega

TALLINN, 9. veebruar, BNS – Sel nädalal valmis tehniline lahendus, mis võimaldab andmete vahetamist Eesti ja Soome vahel X-tee kaudu.

"Pea aasta kestnud ettevalmistused on tänaseks läbi ning koos arendajatega oleme seal maal, et ootame põnevusega esimeste andmete vahetamist kahe riigi vahel. Andmete vahetamisega oleme loonud eeldused piiriüleste e-teenuste kasutuselevõtmiseks," ütles riigi infosüsteemi ameti (RIA) peadirektori asetäitja Andrus Kaarelson pressiteate vahendusel.

"Meie eesmärk on teha võimalikult lihtsaks nende inimeste elu, kes sageli üle lahe sõidavad. Kindlasti aitab sellele tulevikus kaasa näiteks digiretsepti abil ravimite väljavõtmine mõlemal pool piiri," lisas ta.

X-tee ühildamine teeb asjaajamise kahe riigi vahel hõlpsamaks ja kiiremaks, vähendades paberimajandust. Esimeste aktiivsete seas, mis on valmis andmeid vahetama, on mõlema riigi haigekassa, maksu- ja tolliametid, liiklusregister ning rahvastikuregister.

X-tee on Eesti e-riigi üks olulisemaid tugisambaid, mis võimaldab andmekogudel ja registritel omavahel turvaliselt ning teatud volituste piires suhelda. X-tee abil vahetab andmeid ligikaudu tuhat Eesti asutust ning selle "nähtav osa" on näiteks riigiportaali eesti.ee kaudu kättesaadavad teenused.

Kahe riigi vahelise X-tee ühendamist on arendanud Soome rahvastiku registrikeskus ja riigi infosüsteemi amet.

 

Baltic News Service