Site Online Counter
Skip to main content
Blogi > Raha

Eesti Pank: estcoini loomisel on vaja sõnastada lahendatav probleem

TALLINN, 15. jaanuar, BNS – Eesti Panga asepresidendi Madis Mülleri hinnangul oleks võimaliku Eesti riiklikult arendatava krüptovara ehk niinimetatud estcoini loomisel vaja esmalt sõnastada probleemid, mida uus vara aitaks lahendada.

"Tavavaluutaga seotud krüptovara kategooriasse kuuluks ka ettevõtluse arendamise sihtasutuse (EAS) poolt hiljuti välja pakutud  estcoini üks kolmest võimalikust versioonist. Tunnistan, et keskpangas jäime selle ettepaneku kommenteerimisel hätta, kuna idee kirjeldamisel ei olnud sõnastatud selget praktilist probleemi, mida sellises vormis estcoin  e-residentide jaoks hästi lahendaks," ütles Müller keskpanga pressiteate vahendusel.

"Maksevahendina ei oleks sellel selget eelist tavalise pangaülekande ees. Seda eriti olukorras, kus eeldatavasti juba aasta pärast asendab Eestis seni tavapärast makseteenust välkmakse. Samuti on bitcoinil põhinevad lahendused juba näidanud, et jaemaksed plokiahelas ei ole tegelikult kuigi kiired ega ka odavad, eriti kui nende maht ületab kriitilise piiri," lisas Müller.

Asepresidendi sõnul oleks oleks e-residentidele suunatud krüptovaradel mõni praktiline rakendus, kui selle loomisel oleks selgemalt sõnastatud probleemid, mida estcoin lahendama peaks. "Oma lahendusi välja töötades ei peaks Eesti alustama tühjalt kohalt, sest plokiahela tehnoloogiat kasutavate praktiliste rakenduste testimisega tegeletakse intensiivselt üle maailma juba aastaid," märkis ta.

E-residentsuse programmi juhi Kaspar Korjuse arvates võiks Eesti riik tulla välja riikliku krüptorahaga estcoin ning nende müümisest saadavad tulud investeerida Eesti digilahendustesse.

"Mitmed riigid on alustanud oma digivaluutadega eksperimenteerimist, aga Eestil on selge eelis tänu arenenud digitaalse infrastruktuuri olemasolule ning e-residentsuse programmile," ütles Korjus augustis. Ta lisas, et Eesti saaks pakkuda nii tehnoloogilist kui õiguslikku raamistikku turvaliselt kaubeldava krüptoraha kasutuselevõtuks.

Korjuse arvates võiks Eesti oma krüptorahaga välja tulles pakkuda huvitatud isikutele niinimetatud mündi esmapakkumise (ICO – inital coin offering) võimalust, kus krüptorahasse ja Eesti digilahendustesse investeerida soovivad inimesed saaksid münte ostes rahastada Eesti digilahenduste arendamist.

"Paljud inimesed on hakanud e-residentideks ainult sellepärast, et nad on meie riigi, tehnoloogia ning ideede fännid ning e-residendiks olemine on neile võimaluseks oma toetust näidata. Riiklikult toetatud ICO annaks inimestele suurema osaluse meie riigi tulevikust osa võtmisel," märkis Korjus.

Niinimetatud Estcoini lanseerimisest teenitud tulud võiks Korjuse hinnangul suunata era- ja avaliku sektori koostööprojektidesse (PPP) ning kasutada ainult uute digitaalsete lahenduste arendamiseks. "See võimaldaks Eestil investeerida uutesse tehnoloogiatesse ja avaliku sektori innovatsiooni, alustades niinimetatud tarkadest lepingutest kuni tehisintelligentsini välja. Samuti selleks, et muuta teenused globaalselt skaleeritavaks," sõnas ta.

 

Baltic News Service