Skip to main content
Blogi > Eesti Pank

Eesti Pank: hinnatõus tänavu ei aeglustu

Eesti Pank: hinnatõus tänavu ei aeglustu

TALLINN, 7. september, BNS – Eesti Panga ökonomisti Sulev Perti sõnul ei ole tänavu oodata augustis 3,6 protsendini ulatuva hinnatõusu aeglustumist.

"Statistikaameti teatel kallines tarbijakorv Eestis augustis aastaga 3,6 protsenti. Hindu tõstavad nafta kallinemine ja kiire palgakasv. Kuna suvi oli põllumehele ebasoodne, võivad ka toiduained talve poole kallineda," ütles Pert keskpanga pressiteate vahendusel.

Keskpanga ökonomisti sõnul algas eelmise aasta keskel maailmaturul nafta hinna tõusutsükkel ning see kajastub ühe enam ka Eesti tarbijahinnaindeksis. "Nafta nõudlust suurendab kiirem maailma majanduskasv, aga kuna naftat tootvate riikide kokkulepped piiravad pakkumist, siis on tulemuseks olnud nafta kallinemine," sõnas Pert.

"Koos naftaga on tõusnud ka teised energiahinnad: elekter, tahked kütused, maagaas ning soojusenergia kallinesid augustis aastatagusega võrreldes keskmiselt 9,3 protsenti," märkis ökonomist.

Tarbijakorvi kallinemist on Perti sõnul viimastel kuudel tagasi hoidunud toiduainete madalam hind maailmaturul, mistõttu on toiduainete aastane hinnakasv ka Eestis aeglustunud 1,8 protsendile. "Toiduainete inflatsioon ei pruugi aga madalaks jääda, sest põuase suve tõttu võivad toiduainete hinnad nii meil kui ka teistes Euroopa riikides uuesti tõusma hakata," prognoosis Pert toidukaupade tulevase hinnatõusu osas.

"Kui Eestis kallines tarbijakorv septembris aastaga 3,6 protsenti, siis euroalal keskmiselt on tarbijahindade kasv viimastel kuudel püsinud 2 protsendi läheduses," ütles Eesti Panga ökonomist. Euroopa Keskpank on seadnud euroala inflatsiooni eesmärgiks 2 protsendi lähedase hinnatõusu.

Tarbijahinnaindeks kasvas augustis kuuga 0,5 protsenti ning eelmise aasta augustiga võrreldes 3,6 protsenti. Kaubad olid 2017. aasta augustiga võrreldes 3,1 protsenti ja teenused 4,4 protsenti kallimad. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta augustiga võrreldes tõusnud 8,1 protsenti ja mittereguleeritavad hinnad 2,3 protsenti.

 

Baltic News Service