Skip to main content
Blogi > Majandus

Eesti Pank: hoiuste maht kasvab laenude mahust endiselt kiiremini

TALLINN, 23. november, BNS – Oktoobris kiirenes eluasemelaenude võtmine taas, kuid hoiuste mahu kasv ületab endiselt laenude kasvu.

"Kui varasematel kuudel lisandus uusi eluasemelaene endisest tempost mõnevõrra aeglasemalt, siis oktoobrikuus eluasemelaenude võtmine kiirenes. Eluasemelaenude keskmine intressimarginaal püsis oktoobris septembriga samal tasemel, 2,5 protsendi juures. Hoiuste maht aga kasvas endiselt hoogsamalt kui laenude oma," ütles Eesti Panga ökonomist Kirstin Saluveer pressiteate vahendusel.

Uusi eluasemelaene võeti oktoobris 136 miljoni euro väärtuses ehk üle 20 protsendi suuremas mahus kui aasta eest. "See tulenes nii sellest, et uusi laenulepinguid sõlmiti rohkem, kui ka sellest, et keskmine laenusumma kasvas. See peegeldas vilgast tegevust eluasemeturul ja asjaolu, et kinnisvara on kallinenud. Kuna varasematel kuudel võeti eluasemelaene vähem, siis võis osa laenutehingutest kanduda oktoobrikuusse. See tähendas, et vaatamata sellele, et oktoobris anti uusi eluasemelaene ohtralt, püsis eluasemelaenude jäägi aastakasv sarnaselt selle aasta teistele kuudele 7 protsendi lähedal," lisas Saluveer.

"Majapidamised sõlmisid uusi autoliisingulepinguid sama agaralt kui ennegi. Autoliisingute mahu kasv, mis on juba rohkem kui kolm aastat püsinud kahekohaline, ei näidanud vaibumismärke oktoobriski," märkis Saluveer. Aastataguse ajaga võrreldes suurenes autoliisingute jääk 21 protsenti ning peale tehingute arvu kasvu on suurenenud ka keskmine liisingusumma. Muud tarbimislaenud kasvasid märksa aeglasemalt, aastaga 4 protsenti.

Ettevõtted võtsid oktoobris varasemast aktiivsemalt eelkõige lühiajalisi laene: neid lisandus üle viiendiku võrra suuremas mahus kui aasta eest. Pikaajalisi laene võeti tagasihoidlikumalt, kuid siiski 4 protsenti suuremas mahus kui aasta tagasi.

Kokkuvõttes kasvas ettevõtete laenude ja liisingute jääk oktoobris aasta arvestuses 6 protsenti ja sealjuures suurenes laenuportfelli maht üpris ühtlaselt kõigil suurematel tegevusaladel. Kogu portfelliga võrreldes pisut kiirema laenukasvuga paistsid silma tööstus- ning haldus- ja abitegevusettevõtted.

2018. aasta vältel on tasapisi tõusnud uute laenude keskmised intressimarginaalid, kuid oktoobris need edasi ei kerkinud. Eluasemelaenude keskmine intressimarginaal püsis 2,5 protsendil ja uute pikaajaliste ettevõttelaenude keskmine intressimäär oli 2,6 protsenti: mõlemad on mulluse tasemega võrreldes veidi kõrgemad.

Eesti ettevõtete ja majapidamiste hoiuste maht kasvas endiselt kiiremini kui laenude ja liisingute jääk. Kuigi aasta tagasi oli hoiuste kasvutempo õige pisut hoogsam, ulatus see oktoobris siiski pea 9 protsendini. Mitteresidentide hoiuste maht vähenes aastaga veerandi võrra, moodustades oktoobri lõpus 7,4 protsenti ettevõtete ja majapidamiste hoiuste jäägist.

 

Baltic News Service