Skip to main content
Blogi > Palk

Eesti Pank: palgakasvu kiirenemise taga on tööstussektor

Eesti Pank: palgakasvu kiirenemise taga on tööstussektor

TALLINN, 29. november, BNS – Eesti Panga ökonomisti Orsolya Soosaare sõnul on tänavuse palgakasvu kiirenemise taga tööstussektor.

"Palgakasvu kiirenemise taga 2017. aasta jooksul on palju tegureid: hoogsam inflatsioon, mis on suurendanud töötajate palganõudmisi, tööjõu tootlikkuse kiirem kasv ja suurenenud nõudlus tööjõu järele, samal ajal kui tööealiste inimeste hulk on piiratud ja tööjõupuudus on tõusuteel," märgib Soosaar pressiteates.

Kolmandas kvartalis kiiresnes palgakasv enim tööstussektors ehk ehituses ja põlevkivitööstusega seotud tegevusaladel. "Nii nendel tegevusaladel kui ka töötlevas tööstuses, kus palgakasv veel hoogustunud pole, on tööjõunõudlus suurenenud ja tööandjad värbavad uusi töötajaid," lisas Soosaar.

Sobivaid töötajaid leida on praeguse palgataseme juures raske, märgib Soosaar. Samuti on suurenenud nende ettevõtete osakaal, kelle hinnangul tööjõupuudus takistab tootmise laiendamist.

Hoogsama palgakasvuga kolmandas kvartalis ei kaasnenud aga sama suurt tootlikkuse kasvu kui aasta esimeses pooles. Soosaare sõnul on see ühelt poolt tingitud tööjõu tootlikkuse kasvu ajutiselt hoogustanud ühekordsete tegurite taandumisest.

"Näiteks energiasektori tootmismaht on taastunud ja edaspidi samas tempos ei suurene. Teisalt võib olla ammendumas ettevõtete võime olemasolevat tööjõudu tõhusamalt rakendada, sest viimaste aastate jooksul on tehtud varasemast vähem investeeringuid," märkis ta. Tootmise laiendamine tähendab aga palgasurve tõusu.

Keskmine brutokuupalk oli 2017. aasta kolmandas kvartalis 1201 eurot, tõustes eelmise aasta kolmanda kvartaliga võrreldes 7,4 protsenti. Brutokuupalga aastakasv kiirenes teist kvartalit järjest.

 

Baltic News Service