Skip to main content
Blogi > Majandus

Eesti Pank: tööstuse osakaal majanduses on vähenemas

Eesti Pank: tööstuse osakaal majanduses on vähenemas

TALLINN, 20. aprill, BNS – Eesti Panga ökonomist Kaspar Oja märgib keskpanga blogis, et Eesti tootmine kallineb ning tööstuse osakaal majanduses väheneb.

"Euroopas on töötlev tööstus üldiselt suurema tootlikkusega kui teised harud. Eestis aga on tööstussektor väiksema tootlikkusega kui ülejäänud majandus, mistõttu võib tööstusettevõtetel olla raske konkureerida ka kohaliku tööjõu pärast, sest väikese tootlikkusega on raske kõrget palka maksta," kirjutab Oja.

Oja märgib, et lisaks hiljutisele teatele suurest koondamisest Sangaris näeme me hinnaeelise kadumisest tingitud koondamisi Eestis sellest tulenevalt tulevikus veel.

Tööstuse väike tootlikkus paneb Oja sõnul küsima, kas Eestis oleks võimalik heaolu suurendada sellega, et sundida läbi miinimumpalga kiirema tõusu väikese tootlikkusega harusid sulgema, leevendades sellega ka tööjõupuudust. "Samal ajal on nii tööstus- kui ka teenindussektor põimitud samadesse väärtusahelatesse ning vähese tootlikkusega tööstusharude sulgemine võib vähendada töökohti ka suurema tootlikkusega harudes, näiteks logistikas. Samuti ei taga väikese tootlikkusega firmade sulgemine, et asemele tuleks kõrge tootlikkusega töökohti," märkis ta.

"Osa Eestisse jäänud tööstusharude siinne eelis võibki seisneda selles, et tootmine on lõimunud kohapealsete teenustega, mis võimaldavad kasumit teenida sellest hoolimata, et mõnes teises piirkonnas oleks odavam toota. Kohalik tootmine võib osutuda müügiargumendiks."

Oja toob välja, et majandus nihkub varasemast enam teenuste suunas ning suur osa majanduskasvust on viimase aasta jooksul tulnud äriteenuste ja IT-sektori kasvust tulenev.

"Kui mõni ettevõte muutub kapitalimahukamaks ja asendab inimesi masinatega, siis suureneb sellesse firmasse tööle jäänud inimeste tootlikkus, aga ka palk. See omakorda mõjutab üldist palgataset. Mõlemal juhul muutub riigis tootmine kallimaks ja väheneb tööstuse osakaal," kirjutab Oja.

 

Baltic News Service