Site Online Counter
Skip to main content
Blogi > Ettevõtlus

Ettevõtete laenuportfelli kasv aeglustus augustis 4,3 protsendile

TALLINN, 25. september, BNS – Eesti ettevõtete laenu- ja liisinguportfelli kasv aeglustub, kasvades augustis aastaga 4,3 protsenti, kuid majapidamiste laenuaktiivsuse kasv kiireneb.

Ettevõtete laenu- ja liisinguportfelli kasv aeglustus neljandat kuud järjest ning suurenes augustis aasta võrdluses 4,3 protsenti. Ka ettevõtete välismaalt võetud laenud kasvasid 2017. aasta esimesel poolel hinnanguliselt küllaltki aeglaselt – nagu eelmisel aastalgi, teatas Eesti Pank.

Samas majapidamiste laenuaktiivsuse kasv augustis suurenes. Augustis võeti uusi eluasemelaene 107 miljoni euro väärtuses ehk kümnendiku võrra suuremas mahus kui aasta tagasi ning eluasemelaenude portfell suurenes aasta võrdluses 6,4 protsenti.

Eesti ettevõtete ja majapidamiste laenu- ja liisinguportfell kokku kasvas augustis endiselt kiiresti, kuigi varasemast pisut aeglasemas tempos. Augusti lõpus moodustas Eestis tegutsevatest pankadest ja liisinguettevõtetest ettevõtete ja majapidamiste võetud laenude ja liisingute jääk 17,7 miljardit eurot, mida on 5,6 protsenti rohkem kui samal ajal aasta tagasi.

Uute eluasemelaenude keskmine intressimäär on sel aastal tõusnud. Nõudlus eluasemelaenude järele on suur, mistõttu on pankadel võimalus intressimarginaale tõsta. Intressimäärade tõusu taga võib siiski olla ka uute eluasemelaenuklientide suurem krediidirisk. Ettevõtete laenuturul on konkurents tihedam ja nõudlus väiksem ning uute pikaajaliste laenude keskmine intressimäär oli augustis võrreldav eelmise aasta keskmise tasemega. Augustis välja antud uute eluasemelaenude keskmine intressimäär oli 2,4 protsenti ja ettevõtete pikaajaliste laenude oma 2,3 protsenti.

Tempoka laenukasvu juures on ettevõtete ja majapidamiste hoiused üha suurenenud. Augusti lõpus olid ettevõtete ja majapidamiste hoiused peaaegu 12 protsenti suuremad kui samal ajal aasta tagasi, kokku 12,4 miljardit eurot. Ettevõtete müügitulu on sel aastal suurenenud ning see paistab välja ka hoiuste kasvus. Ettevõtete hoiused suurenesid aasta võrdluses 15 protsetni ning majapidamiste hoiused ligikaudu 9 protsenti.

 

Baltic News Service