Skip to main content
Blogi > Majandus

Ettevõtete võlg kasvas üle pika aja omakapitalist kiiremini

TALLINN, 15. jaanuar, BNS – Eesti ettevõtete omakapitali kasv aeglustus eelmise aasta esimese kolme kvartali jooksul ning jäi üle pika aja alla võla kasvule.

Ettevõtete omakapitali aastakasv ulatus kolmanda kvartali lõpuks ligikaudu 4 protsendini, mis oli pisut väiksem kui ettevõtete võla kasv, teatas Eesti Pank. Omakapitali kasvu on tõenäoliselt pidurdanud aeglasem kasumikasv, suuremad dividendimaksed ja uute välismaiste otseinvesteeringute vähesus.

"Arvestades, et varasema ligi kaheksa aasta jooksul on Eesti ettevõtete omakapital kasvanud võlakapitalist valdavalt kiiremini, pole võla mõõdukas ennakkasv ehk finantsvõimenduse suurenemine vähemalt lühiajaliselt probleem. Edasist omakapitali muutust mõjutab enim ilmselt ettevõtete kasumi kasv, mis omakorda sõltub majandusarengust ja ettevõtete võimest oma kulusid kontrolli all hoida," ütles Eesti Panga ökonomist Taavi Raudsaar.

Ettevõtete võla kasv oli kolmandas kvartalis 5,6 protsenti, mis on endiselt aeglasem kui majanduskasv. "Teise kvartaliga võrreldes oli kasv pisut väiksem – see tulenes peamiselt varem välismaal väljastatud võlakirjade lunastamisest, aga pisut rauges ka Eestist tegutsevatest pankadest ja valdusfirmadest laenamine. Eesti Panga detsembriprognoosi järgi kasvab ettevõtete võlg lähiaastatel keskmiselt 6 protsenti aastas," märkis Raudsaar.

Majapidamiste rahaline olukord aga jätkas kolmandas kvartalis paranemist, ehk nende säästud kasvasid kiiremini kui võlakohustused. "Majapidamiste hoiuste maht suurenes mullu kolmandas kvartalis aastaga 10 protsenti. Veelgi tempokamalt kasvas majapidamiste muu finantsvara, nagu sularaha, väärtpaberid ja investeerimisfondide osakud," rääkis keskpanga ökonomist.

Lisaks suurenes pensionifondidesse kogutud vara. "Suurem osa maailma ja Eesti väärpaberiturgude langusest jäi päris aasta lõppu ning Eesti majapidamiste sääste see kolmandas kvartalis veel märkimisväärselt ei mõjutanud. Majapidamiste võlakohustused kasvasid natuke alla 7 protsendi ehk umbes samas tempos kui sissetulekud. Kõige rohkem võeti laenu endiselt pankadest; muudelt laenupakkujatelt võetud laenude kasv oli aeglasem," lisas Raudsaar.

 

Baltic News Service