Skip to main content
Blogi > Ettevõtted müügis

First State'i hallatav taristufond ostab 85 protsenti Utilitasest

First State'i hallatav taristufond ostab 85 protsenti Utilitasest

TALLINN, 28. november, BNS – Austraaliast pärit investeerimisfirma First State hallatav taristufond EDIF II ostab 85-protsendilise osaluse seni Kristjan Rahule kuulunud energiafirmas Utilitas.

Infrastruktuurifond European Diversified Infrastructure Fund II (EDIF II), mille varasid juhib First State Investments (First State), allkirjastas vastava lepingu kolmapäeval. Ülejäänud 15 protsenti jääb firma senistele omanikele ja juhtkonna liikmetele, teatas Utilitas.

Praegu kuulub Utilitasest 85,4 protsenti läbi valdusfirmade soojaettevõtja Kristjan Rahule, kes on ka ettevõtte nõukogu esimees.

Rahu märkis pressiteate vahendusel, et EDIF II on rahvusvaheline infrastruktuurifond, millel on mitmeid investeeringuid Lääne- ja Põhja-Euroopas ning ligipääs rahvusvahelistele kapitaliturgudele.

"Utilitas on fondi esimene investeering Balti riikides ning seni ainus suure rahvusvahelise infrastruktuurifondi investeering siin piirkonnas. Ootame EDIF II ja First State’i tiimiga pikaajalist koostööd," rääkis firma senine suuromanik Rahu.

Pressikonverentsil ütles Rahu, et praegused omanikud teenivad tehingust 320 miljonit eurot. Müügist laekunud summast 13 miljonit jaotatakse Utilitase 260 töötajale, kellest igaüks teenib 50 000 eurot. Rahu ise teenib 280 miljonit eurot.

First State'i taristuinvesteeringute valdkonna partner Niall Mills rõhutas, et ettevõte on pikaajaline investor ning selle tõttu on firmale oluline Utilitase positsioon kestliku ja töökindla kaugküttevõrgu operaatorina. "Koostöös kaasaktsionäride, juhtkonna ja töötajatega hakkame ettevõtet edasi arendama," rääkis Mills.

Pressikonverentsil lisas First State'i esindaja, et sõna "pikaajaline" tähendab nende jaoks 10, 15 või 20 aastat ning väljumisstrateegiat fondil paigas pole.

First State on võtnud suuna, et rakendab ÜRO jätkusuutliku arengu eesmärke kõigis oma portfelli kuuluvates ettevõtetes. Aastal 2017 tootis Utilitas üle 50 protsendi energiast taastuvatest allikatest, mis tähendab, et Utilitas sobib väga hästi First State'i investeerimisstrateegiaga, lisas firma.

Utilitase kontserni kaugkütteettevõtete Utilitas Eesti AS ja Utilitas Tallinn AS ning koostootmisjaamade operaatori Utilitas Tallinna Elektrijaam OÜ juhtkondades muudatusi ei toimu. Utilitase kontserni juhina jätkab Priit Koit ja nõukogu esimehena Kristjan Rahu.

Eestist pärit seniseid omanikke ja juhte koondav valdusettevõte OÜ Utilitas Grupp, mille osanikud on Rahu, Aulis Meitus, Priit Koit ja Janek Trumsi, jätkab ka edaspidi Utilitase töös osalemist, neile jääb ühiselt 15 protsenti firmast. Grupis jääb suurim osalus Rahule.

"Ma olen andnud oma sõna, et jään selle firma juurde ja seda ma ka teen," ütles Rahu BNS-ile. "Üks personaalne kriteerium [tehinguga nõustumisel] oli mitte ära minna selle ärist. Mõtlesin selle üle ja jõudsin järeldusele, et ma ei ole veel nii vana. Ja me oskame seda väga hästi," lisas ta.

Nõukogu täiendatakse kahe uue liikmega, kelleks on First State’i direktor Gregor Kurth ja sõltumatu liikmena Andreas Greim, kes on Dalkia Internationali, Areva ja Électricité de France’i kogemusega kaugkütte- ja energiasektori ekspert, lisas firma.

Tehingut finantseeris rahvusvaheline pankade sündikaat, kuhu kuulusid Skandinaviska Enskilda Banken ja Crédit Agricole Corporate and Investment Bank garanteerijatena ning HSH Nordbank.

Utilitas haldab 521 kilomeetri ulatuses kaugküttetrasse. Ettevõttel on kliendid 166 000 kodumajapidamises ja kaheksas Eesti linnas: Tallinnas, Maardus, Keilas, Raplas, Haapsalus, Kärdlas, Jõgeval ja Valgas.

Energiafirma tootis 2017. aastal ligi 1,7 teravatt-tundi soojus- ning 263 gigavatt-tundi elektrienergiat. Utilitase konsolideeritud müügitulu oli 2017. aastal 117 miljonit eurot ning varade maht 301 miljonit eurot.

First State, mille ametlik nimi on Colonial First State Global Asset Management, on Austraalia suurima, Commonwealth Banki investeeringute haldamisega tegelev üksus. Firma haldab enam kui 157 miljardi USA dollari väärtuses varasid.

First State Investments on maailma ilmselt suuruselt neljas taristuinvestor, ütles Mills pressikonverentsil. Infrastruktuuri investeerimisel on firmal 23 aastat kogemust.

Firma portfelli kuuluvad firmad nagu Electricity Northwest, Anglian Water, Caruna Soomes, HH Ferries ja Scandlines, E.ON Gas,  Ferngas Group, Prantsusmaal muuhulgas kaugkütteteenuseid pakkuv Coriance, Hispaania parkimisteenuste pakkuja Parkia ning  Portugalis tuuleparke haldav Finerge.

European Diversified Infrastructure Fund II investorite seas on muuhulgas Soome pensioniühistu Elo ning Ühendrkuningriigi Swansea ja Worcestershire'i omavalitsused.

 

Baltic News Service