Online Counter
Blogi > Ehitus ja Kinnisvara

Haapsalu kuursaal laguneb

Haapsalu kuursaal laguneb

TALLINN, 5. juuni, BNS - Haapsalu ühe sümboli, promenaadil asuva kuursaali seisukord on väljast vaadates kehv: värv koorub, postid-sambad mädanevad ja aknaraamides on augud, kirjutab Lääne Elu.

Haapsalu aselinnapea Peeter Vikman tõdes, et kuursaali olukord on hull. „Kaela ta küll ei kuku, aga silmailu rikub.”

Kuursaali fassaadi dekoratiivsammaste värv on koorunud, paljastades mädaneva puidu. Vikman suskas võtme posti sisse nagu sulavõisse. Merepoolsel küljel on olukord hullemgi. Vundamendilt on krohv pudenenud. Ühest dekoratiivpostist on enam kui pool mädanenud. Selle kohta ütles Vikman, et remondi ajal jäi see post ehitajal kahe silma vahele. Mädanenud on ka aknaraamid, kohati on raamidel lausa augud sees. „Siit läks lind läbi,” näitas Vikman ühte suuremat auku aknaraamis. „Nüüd panid nad seestpoolt midagi ette, et linnud läbi ei lendaks.”

Kuursaali remonditi põhjalikult kaheksa aastat tagasi, mil rekonstrueeriti kogu promenaad. Toona puhastati kuursaali põrandaalune eelmise remondi ajal sinna jäetud ehitusprahist ja tehti uus põrand, plommiti sambaid ja asendati mädanenud detaile, paigaldati uusi puitpitse ja maja sai uue värvikuue. Viimati värviti kuursaali paar aastat tagasi.

Miks kuursaali puitosad nii kiiresti mädanevad, pole päris selge. Muinsuskaitseameti Läänemaa inspektor Kalli Pets peab mädanemise põhjuseks vale värvi kasutamist. „Mulle tundub, et värvitud on alküüdvärviga, sest värvikiht on kilejas ja tuleb suurte latakatena lahti.” Õige linaõlivärv, mis laseb puidust niiskuse välja kuivada, praguneks aga krokodillinaha sarnaselt.

Pets lisas, et raudteejaamal, mis samal ajal üle värviti, koorub värv täpselt samamoodi. Vikman on seda meelt, et kahjustustes on peamine süüdlane mereline kliima, sest toonane muinsuskaitseametnik Tõnis Padu jälgis remonti hoolikalt. Petsi sõnul pole mingit mõtet tagantjä-rele rusikatega vehkida ega süüdlast otsida, vaid tuleb teha kõik, et muinsuskaitse all olev Haapsalu sümbol korda saaks. Selleks on vaja teha uus välisviimistluse tööprojekt. Kui vana värvikiht on eemaldatud, selgub ka kahjustuste ulatus ja see, kui palju on vaja detaile asendada. Lõpuks tuleks kuursaal kvaliteetse linaõlivärviga uuesti üle värvida.

„Kust see raha võetakse, ei kujuta ette. Kui teha korralikult, siis on aastateks korralik,” ütles Pets.

Vuntsimine või remont Vikmani sõnul pole linnal praegu põhjaliku remondi jaoks raha. Kõige kiirem variant oleks nüüd, hooaja alguses, kõige kriitilisemad kohad üle värvida. Sellega võidakse hakkama saada jaanipäevaks. Mullu sügisel taotles linnavalitsus kuursaali remondiks muinsuskaitseametilt enam kui 36 000 eurot toetust, et mädanenud puitosad plommida või välja vahetada ja kogu välisfassaadi värvkate uuendada. Toetust linn aga ei saanud. Petsi sõnul tehti muinsuskaitseametis toetust taotlenud objektidest üle-eestiline pingerida. „Kuursaal ei mahtunud pingeritta, sest raha oli vähe,” põhjendas ta.

Nüüd on Vikmani sõnul lootus linna lisaeelarvel, sest selle aasta eelarvest jäi kuursaal välja. „Me peame raha hankima, sest me ei saa Haapsalu pärlil lasta laguneda,” ütles ta.

 

Baltic News Service