Site Online Counter
Skip to main content
Blogi

Inflatsioon kiirenes augustis 3,9 protsendini

Inflatsioon kiirenes augustis 3,9 protsendini

TALLINN, 7. september, BNS – Tarbijahinnaindeks kasvas augustis võrreldes juuliga 0,4 protsenti ning võrreldes eelmise aasta augustiga 3,9 protsenti; aastainflatsioon oli viimati nii kõrge 2012. aasta oktoobris.

Kaubad olid 2016. aasta augustiga võrreldes 3,8 protsenti ja teenused 4,1 protsenti kallimad. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta augustiga võrreldes tõusnud 7,2 protsenti ja mittereguleeritavad hinnad 3 protsenti, teatas statistikaamet.

Eelmise aasta augustiga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim toidu ja mittealkohoolsete jookide 6,4-protsendiline kallinemine, mis andis kogutõusust üle kolmandiku. Sellest omakorda kolmandiku andsid 13,2 protsenti kallimad piim, piimatooted ja munad.

Alkohoolsed joogid ja tubakas andsid kogutõusust viiendiku, millest kolm viiendikku andis 28 protsenti kallim õlu ja ühe viiendiku 8,6 protsenti kallimad tubakatooted.

Suuremat mõju indeksile avaldas veel mootorikütuse hinnatõus. Bensiin oli 9,5 protsenti ja diislikütus 10,2 protsenti kallim kui mullu samal ajal. Toidukaupadest või kallinenud 44 protsenti, väherasvane piim ja oliivõli mõlemad 25 protsenti.

Viimati oli tarbijahinnaindeksi muutus eelmise aasta sama kuuga võrreldes üle 3,9 protsendi 2012. aasta oktoobris, mil muutus oli 4,1 protsenti.

Juuliga võrreldes oli augustis tarbijahinnaindeksi suurimaks mõjutajaks eluase. Kodudesse jõudnud elekter kallines 2,4 prtosenti ning eluasemeüür 3,5 protsenti. Suuremat mõju indeksi muutusele avaldasid veel rõivaste ja jalatsite sesoonsete soodusmüükide lõppemine ning värske puuvilja 9-protsendiline odavnemine.

 

Baltic News Service