Skip to main content
Blogi > Inflatsioon

Inflatsioon kiirenes novembris 4,2 protsendini

TALLINN, 7. detsember, BNS – Tarbijahinnaindeks (THI) tõusis novembris aasta varasemaga võrreldes 4,2 protsenti, võrreldes selle aasta oktoobriga tõusid tarbijahinnad 0,5 protsenti

Kaubad olid 2016. aasta novembriga võrreldes 5,4 protsenti ja teenused 2,1 protsenti kallimad. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta novembriga võrreldes tõusnud 8,3 protsenti ja mittereguleeritavad hinnad 3,1 protsenti , teatas statistikaamet.

Eelmise aasta novembriga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim toidu ja mittealkohoolsete jookide 7,8-protsendiline kallinemine, mis andis kogutõusust kaks viiendikku. Piim, piimatooted ja munad  kallinesid 13,3 protsenti, köögivili 17,2 protsenti ja puuvili 14,6 protsenti.

Mootorikütuse ning alkohoolsete jookide ja tubaka kallinemine andsid kogutõusust kumbki viiendiku, kusjuures viimasest poole andis õlle 27,2-protsendiline hinnatõus. Nii bensiin kui ka diislikütus olid 16 protsenti kallimad kui mullu samal ajal. Toidukaupadest on eelmise aasta novembriga võrreldes enim kallinenud või 54 protsenti, kartul 28 protsenti ja värske köögivili 23 protsenti.

Viimati oli tarbijahinnaindeksi muutus eelmise aasta sama kuuga võrreldes üle 4,2 protsenti märtsis 2012, mil muutus oli 4,4 protsenti.

Oktoobriga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit novembris kõige rohkem mootorikütuse 7,8-protsendiline hinnatõus. Suuremat mõju kuumuutusele avaldas ka toidu 1-protsendiline kallinemine.

Statistikaamet avaldab tarbijahinnaindeksi iga kuu 5. tööpäeval pärast aruandeperioodi lõppu

 

Baltic News Service