Skip to main content
Blogi > Tööotsing

Inimesed kipuvad need 6 iseenesest mõistetavat tööotsingu nippi unustama

Inimesed kipuvad need 6 iseenesest mõistetavat tööotsingu nippi unustama

Inimesed unustavad need 6 iseenesest mõistetavat tööotsingu nippi

 Tööotsingu nõuande iroonia seisneb selles, et soovitusi on nii palju, et Googeldades vaid 4 sekundit on võimalik jõuda ühe või teise tarkuseterani. Soovitusi on samaaegselt nii palju saadaval ja nende hulgas leidub ka vastupidiseid soovitusi, mis võib tekitada segadust. Segadusse sattumine on täiesti vastupidine olukord sellele, mida tööotsija nõuandeid otsima asudes loodab saada.

Seega koostame lühikese nimekirja aegumatutest tööotsingu soovitustest, mis aitavad Sul tuunida tööotsingu protsessi kergemini läbitavaks.

  1. Tee endast nii sobiv inimene nagu oleks „laksu-otsaette-saanud“

Kandideerides läbi online avalduse esitamise süsteemi on väga tõenäoline, et esmalt läbib avaldus elektroonilise süsteemi poolt läbivaatuse ja alles siis (eeldades, et sobivusel sellisest voorust pääsetakse edasi) jõuab avaldus inimese silme ette. Esimesed inimese silmad, mis loevad Sinu CV-d, kuuluvad tihti madalama positsiooniga personali osakonna inimesele või värbajale, kes mõistab või ei mõista kõiki nüansse selle töökoha juures, kuhu Sa kandideerid.

Seetõttu oled sunnitud väga lihtsalt sõnastama nii arvuti kui ka inimese jaoks selle info, mille alusel nad kiiresti mõistavad, et „Teda me otsimegi“ ja „Seda ta saabki meie ettevõttesse juurde tuua“.

Soovitus

Uuri hoolega töökoha kirjeldust ja igasugust lisainfot, mida Sul positsiooni kohta on. Kas peegeldad neid sõnu ja fraase, mis töökoha kirjelduses antud on? Kas Sa tood esile oma tugevused, mis näivad olevat väga olulised selles rollis? Kirjuta need märksõnad üles.

  1. Ära piira end tööotsingu ajal kindlate veebirakendustega

Kas tahad, et tööotsing kestaks ja kestaks veel? Sellisel juhul keskendu puhtalt veebipõhiste avalduste saatmisele. Kas tahad tööotsingu protsessi kiirendada? Ära piirdu ainult veebipõhise avalduse saatmisega. Hakka otsima inimesi sellest ettevõttest, kus töötada soovid ja seejärel tutvusta end neile. Planeeri intervjuud infovahetuse jaoks, mis toimuvad üks-ühele sobiva inimesega. Kaasa ka üks ettevõtte sisene värbaja ja küsi mõned küsimused. Püüa leida need inimesed, kes võivad mõjutada Sinu intervjuule pääsemise võimalust.

Soovitus

Sa eraldud teistest kandidaatidest, kui lood suhteid inimestega, kes töötavad selles ettevõttes, kus Sinagi töötada tahad. Otsustajad intervjueerivad enne inimesi, keda soovitatakse või keda isiklikult soovitatakse. Alles seejärel hakkavad otsustajad kandideerimise süsteemi kaudu laekunud CV-sid läbi vaatama.

  1. Pea meeles, et Sinu CV (ja Sotsmeediaprofiil) ei ole tätoveering

Jah, Su CV on ilus. Sinu Sotsmeedia profiil on kena. Juhul, kui need ei esitle Sind otseselt sobiva inimesena selle rolli jaoks, mida Sa ihaldad, siis ära karda muuta sõnastust, vahetada ümber võtmesõnad ja põhipunktid. Sinu CV ja Sotsmeediaprofiil ei ole tätoveering. Kohtle neid nagu elavaid ja hingavaid dokumente oma tööotsingu protsessi ja karjääri jooksul.

Soovitus

Kui Sa oled varjatud tööotsija, siis ära unusta oma Sotsmeediaprofiilis värskenduste märguandeid välja lülitada (privaatsuse ja seaded all). Kui Sinu praegused kolleegid või juht on ühendatud Sinuga sotsvõrgus, siis nad võivad hiljutisi muudatusi märgates muutuda kahtlustavaks.

  1. Aktsepteeri seda, et läbi tüütamise ei palka Sind mitte keegi

Ära saa valesti aru – kindlasti peavad Sinu kandideerimise dokumendid tööotsingu protsessi jooksul olema lihvitud, liigendatud ja professionaalsed. Paraku paljud inimesed tõlgendavad seda kui: Peab. Olema. Igav.

Vale, vale, vale. Saa sellest aru, et vähesed inimesed palgatakse sellepärast, et nende kaaskirjas oli perfektne tühi rida, et nad mäletasid kõiki „õigeid“ intervjuu küsimusi või kasutasid uskumatult turvalist fraseoloogiat (näiteks klišeesid) oma CV-des. Kogu selline korrektsus jätab Sinust lavastatud ja mitte ehtsa mulje. Luba endal olla hoopis mõlemat, nii lihvitud kui ka armastusväärne. Meeldejäävad ja meeldivad kandidaadid läbivad teekonna peaaegu alati.

  1. Kui Sa ei ole Sotsiaalvõrgus, siis Sind peaaegu pole olemas

Rohkem kui 90% värbajatest kasutab Sotsiaalvõrgustikku esmase otsingu tööriistana ja seda ei tasu alahinnata. Kui Sa oled professionaal, siis lisaks Sotsiaalvõrgustikus olemisele tuleb seda ka aktiivselt kasutada, et saada maksimaalne eelis. Kas Sa ei usu seda? Mõtle sellest nii: kui homme hommikul värbaja logib Sotsiaalvõrku sisse, et otsida kedagi Sinu piirkonnast ja Sinu oskustega ning Sind polegi seal? Arva, keda nad leiavad ja kellega ühendust võtavad? Jah, selle inimese nimi on „Mitte Sina“.

Soovitus

Kui Sa tööotsingu jaoks teisi sotsiaalvõrgustikke ei taha kasutada, siis vähemalt tee endale selgeks, kuidas Facebooki ja LinkedIN-i kasutatakse. Täna on Facebook ja LinkedIN parim variant, mida kasutada karjääri ja tööotsingu suhete loomisel, et leida inimesi, kes huvi pakkuvas ettevõttes töötavad. Lisaks saad end positsioneerida sellise värbaja poolt leitavaks, kellel on sobiv vakantne ametikoht vaja täita.

  1. Tänulikkus on oluline

Kunagi värvati üks kandidaat inseneri rolli ettevõttes, mis tegeleb pakendamise varustuse tootmisega. Ta konkureeris üks-ühele teise inseneriga, kellel olid sarnased oskused ja ta tahtis seda positsiooni sama palju. Esimene kandidaat saatis läbimõeldud, mitte-robotliku tänukirja igale inimesele, kes temaga intervjuu tegi umbes kahe tunni jooksul pärast nende kontorist lahkumist. Teine kandidaat ei saatnud mitte midagi.

Arva ära, miks esimene kandidaat sai selle tööpakkumise? Jah, läbimõeldud ja mitte-robotliku tänukirja saatmise pärast. Nad sõlmisid temaga lepingu, eriti arvesse võttes, et teine kandidaat ei saatnud mitte midagi.

Soovitus

Mõelge sellele, et saata käsitsi koostatud, originaalne, ehtne tänukiri (igale intervjueerijale üks) sel hetkel, kui olete jõudnud intervjuult tulles tagasi arvuti juurde. Kirjade saatmise kiirus ja kvaliteet avaldavad mõju.

 

Lõpetuseks, pea meeles, et intervjueerija hoolib rohkem sellest, mida Sina saad nende heaks teha, kui sellest, mida Sina tahad lepingu sõlmimisega saada. Kui Sa oled oma väärtust tõestanud, siis nad hoolivad Sinu soovidest oluliselt rohkem. Kuid intervjuu ajal pead Sa demonstreerima, miks ettevõttel on mõistlik Sind tööle palgata.

Nüüd liigu edasi ja näita oma tööotsinguga täpselt, kes on boss.

 

 

Kasutatud allikas: Jenny Foss. 6 Job Search Tips That Are So Basic People Forget Them. https://www.themuse.com/advice/6-job-search-tips-that-are-so-basic-people-forget-them (Viimati vaadatud: 08.05.2020).

Toimetaja: Virge Rebane, Kandideeri EE, 08.05.2020.