Skip to main content
Blogi

Jõgeva vallarahvas pole rahul uue sümboolikaga

TALLINN, 19. detsember, BNS – Jõgeva vald sai endale eelmisel nädalal uue vapi ja lipu, millel on kujutatud hõbedane kuueharuline jääkristall, suur hulk ühendomavalitsuse elanikke pole sellega aga rahul ning paljude hinnangul on see tagatubades välja valitud ja volikogus jõuga läbi surutud, kirjutab Tartu Postimees.

Jõgeva linna ning Jõgeva, Palamuse ja Torma valla ühinemisel tekkinud Jõgeva valla kaheksaliikmeline sümbolikonkursi komisjon avas 25. septembri koosolekul laekumise järjekorras ümbrikud töödega ja asus nende sobivust vaagima. Kõigepealt jättis komisjon edasisest hindamisest kõrvale kavandid, mis ei vastanud riigikantselei heraldikanõuetest lähtuvalt koostatud tingimustele.

"Koosolekul hinnati kümnepunktisüsteemis. Iga komisjoniliige sai hinnata eraldi lipu ja vapi kavandeid. Hinnete koondsumma tulemusena valiti välja viis kavandit, mis saadeti riigikantselei eksperdikomisjonile hinnangu andmiseks," ütles sümbolikomisjoni esimees Mai Treial. Komisjon kogunes uuesti 16. oktoobril, siis valiti välja kaks parimat tööd, nende hulgas ka kavand "Celsius".

Sümbolikomisjoni liige Valdi Reinas sõnas, et tegelikult asus komisjoni esimees Mai Treial endale meelepärast kavandit jõuga läbi suruma. "Esialgu valisime parimaks töö nimega "Tarkus ja viljakus", kuid miskipärast sai parandusi teha vaid valitud töö "Celsius" autor ning ka volikogule hääletamiseks jõudis vaid üks töö,» ütles Reinas.

Jõgeva vallavolikogu liikme Terje Rudissaare arvates rikkus sümbolikomisjoni esimees Treial konkursi reegleid, kui andis vaid ühele kunstnikule võimaluse oma tööd parandada.

Treial sõnas, et kavand "Celsius" vastas ka riigikantselei ekspertide arvamuse kohaselt ainsana suures osas heraldikanõuetele. "Teistes töödes oleks pidanud muudatusi tegema olulisel määral. Kuna sümbolikomisjonilt sai "Celsius" enim hääli ning ka riigikantselei eksperdikomisjoni hinnangul vastas nimetatud töö peaaegu täielikult heraldikanõuetele, tegigi kantselei ettepaneku täpsustuseks," põhjendas Treial.

Konkursi tingimustes oli kirjas, et laekunud tööd peaks ka rahvale näha olema ning need tuleb üles laadida kõikide ühinevate omavalitsuste veebilehtedele. Rudissaare sõnul ilmusid kavandid ühendvalla kodulehele alles 11. detsembril ehk neli päeva enne volikogu istungit, kus uus sümbol enamiku vallavolinike heakskiidu leidis.

Mai Treial rääkis, et konkursikomisjon soovis kavandid avalikustada üldse pärast tulemuste kinnitamist, kuid tema soovil pandi need ikkagi enne volikoguistungit veebi üles. Küsimusele, miks töid rahval hinnata ei lastud, Treial vastama ei soostunud.

Valituks osutunud vapp ja lipp rõhuvad ainult ühele ajaloolisele faktile ehk Jõgeval sündinud külmarekordile ning puudutavad neljast ühinenud omavalitsusest vaid üht, Jõgeva linna, loetles Reinas uute sümbolite puudusi.

Leht märgib, et sotsiaalmeedias puhkenud avalik arutelu valla uue sümboolik aüle pulbitses arusaamatusest ja nördimusest.

 

Baltic News Service