Site Online Counter
Skip to main content
Blogi > Kaitsevägi

Kaitseväelastel pole seni õnnestunud kadunud raketti leida

TALLINN, 8. august, BNS - Kaitseväelastel pole seni õnnestunud leida raketti, mille Hispaania hävitaja teisipäeva pärastlõunal kogemata välja lasi.

Kaitsejõudude pressiesindaja nooremleitnant Taavi Laasik märkis, et otsingud kolmapäeval jätkuvad. Ühtlasi on kaitsejõud saanud mitmeid vihjeid, mis peamiselt on seotud mingi heli kuulmisega, samas kui raketi visuaalse märkamise osas pole keegi infot andnud.

Kell 15.44 toimus vahejuhtum, kus õhuharjutusalal Pangodi kohal Otepää lähistel tulistas Hispaania hävitaja Eurofighter kuue kilomeetri kõrgusel eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi põhja-loode suunas.

Raketil on enesehävitusrežiim, mis tagab eksilasu puhul selle hävimise õhus, kuid ei ole välistatud, et rakett kukkus maapinnale. AMRAAM tüüpi raketi pikkus on 3,7 meetrit, läbimõõt 18 sentimeetrit, rakett kannab lõhkeainet. Raketi viimane oletatav asukoht oli Tartust 40 kilomeetrit põhja suunas.

Õhuväe ülem kolonel Riivo Valge ütles ajakirjanikele, et tegemist on eriraketiga, milles on 5-10 kilo lõhkeainet, kuid et tegemist on õhk-õhk raketiga, siis pole tema tema hävitusjõud pommidega võrreldes suur.

Valge sõnul on see esimene taoline juhtum Balti õhutõrje ajaloos, samuti ei juhtu taolisi asju kuskil maailmas tihti. Tema sõnul on asunud juhtumit uurima õhuvägi, lennuamet Hispaania õhujõud ja NATO. "Ma ei hakka juhtunu üksikasjade üle spekuleerima," sõnas ta.

Juhul, kui märgatakse esemeid, mis võivad olla raketi osad või rakett, palub kaitsevägi seda mitte mingil juhul puutuda, vaid raketist eemalduda ja teatada leiust koheselt õhuväe telefonil 717 1900 või hädaabinumbril 112. Samuti palub kaitsevägi raketti omal käel mitte otsima asuda.

 

Baltic News Service