Skip to main content
Blogi > Kaja Kallas

Kallas muudaks tervishoiusüsteemi erakindlustuse põhiseks

Kallas muudaks tervishoiusüsteemi erakindlustuse põhiseks

TALLINN, 28. märts, BNS – Ainus reformierakonna uue juhi kandidaat Kaja Kallas soovib muuta Eesti tervishoiusüsteemi kõiki riske katva tervisekindlustuse tellimisega erasektorist, kirjutab Eesti Ekspress.

Kallase reformiidee esimene osa oleks tellida riiklikult kindlustusseltsidelt erakindlustus kõigile elanikele. See võiks Kallase arvates katta kõik juhtumid, kus inimene vajab haiglaravi või jääb raskelt haigeks, sisaldades ka kalleid ravimeid ning operatsioone.

Teine ettepanek oleks isikliku tervisekonto loomine, kus inimestel jääks osa tasutud sotsiaalmaksust isiklikku kasutusse. Sellist terviseraha saaks kasutada kergemate juhtumite puhul ning seda vaid juhul, kui inimene käib regulaarselt arsti juures.

Kallas eeldab, et kindlustusfirmadelt tervisekindlustust tellides tuleks see elaniku kohta soodsam kui praegu. Inimene saaks ise valida, millisesse raviasutusse – kas riiklikku või erasektorisse – ta oma kindlustuskaitse raames pöördub. Seda valikut ei teeks enam haigekassa.

Haigekassa juhi Rain Laane sõnul on erakindlustus võimeline katma lihtsamaid tervisemuresid, kuid ainult sellele süsteemi rajada ei saa. "Reaalses elus ei kata ka välismaal erakindlustusseltsid kõiki ülikalleid ravimeid ning meditsiiniliselt tõenduspõhine ja solidaarsusel põhinev süsteem on näidanud parimaid tulemusi," märkis haigekassa juht.

"Muidugi võib võtta pakkumise kindlustuskontsernidelt, küsides, kui suured oleksid kindlustuse sissemaksed juhul, kui eelduseks on, et kindlustus kataks kõik terviseriskid ja ka kalleimad ravijuhtumid. Täna on mõningatel erialadel eratervishoius märkimisväärne teenusepakkumine ja ka haigekassa rahastus olemas, kuid ikkagi on ravile pääsemise järjekorrad, sest lihtsalt on puudus meedikutest," lisas Laane.

Kindlustusseltside liidu juhi Mart Jesse sõnul erakindlustusel põhinev süsteem praegusest riiklikust süsteemist odavam ei tuleks. "Sarnaseid ettepanekuid on tehtud peaaegu kõikide valimiste eel ja tegemist ei ole hea mõttega. Eestisugusele väiksele riigile on haigekassa laadne lähenemine konkurentsitult kõige soodsam ja erakindlustus ei saa seda asendada, vaid anda lisaks täiendavat kindlustuskaitset," sõnas Jesse.

"Ravikindlustus on kõige keerulisem kindlustusliik ja on äärmiselt naiivne loota, et maailmas leiduks mõni tõsiseltvõetav kindlustusandja või nende ühendus, kes oleks nõus mõistliku kindlustusmakse eest pakkuma sisuliselt piiramatut kindlustuskaitset ja võimaldama patsientidel minna ravile, kuhu nad vaid soovivad," märkis ta.

 

Baltic News Service