Skip to main content
Blogi > Ehitus ja Kinnisvara

Kauaoodatud peremajade valmimine lükkus edasi

TALLINN, 20. juuli, BNS - Poolsada vaimupuudega noort tartlast pidid nelja uude ja ühte põhjalikult remonditud peremajja kolima tänavu jõuludeks, kuid nurjunud riigihanke tõttu pikenes nende majade valmimistähtaeg aga ligi poole aasta võrra, kirjutab Tartu Postimees.

Tartu Maarja tugikeskuse juhataja Helle Kännu sõnul mõjutab ehituse edasilükkumine inimesi, kes kolivad pereelamutesse asenduskodudest. «Mul on tütarlaps, kes saadab sõnumeid pea üle päeva ja uurib, millal majad valmis saavad,» rääkis ta.

Tartu linnavalitsus korraldas Ujula tänava ja Jaamamõisa tänava lõppu nelja peremaja ehitamiseks ning Tammelinnas asuva eramu remontimiseks esimese riigihanke aprillis. Hankelepingu sõlmimise korral oleks majad pidanud valmis olema selle aasta lõpus, aga ehitus pole siiani alanud. «Kõrge hinna tõttu tehti kordushange ja pikendati ka projekti tähtaega,» selgitas Tartu linnavalitsuse linnavarade osakonna juhataja Kunnar Jürgenson. «Majade valmimine pikenes kuue kuu võrra.»

Läinud nädala lõpus sõlmis linnavalitsus hankelepingu ja ehitus algab kohe, kui ettevalmistused on tehtud. Peremajad peaksid järgmise aasta juuliks valmis olema. Augustis on kavas majad sisustada ja siis saavad elanikud sisse kolida.

Tartus vajab peremajas elukohta ligi 260 vaimupuudega nooremat inimest. Nüüd rajatavad viis pereelamut saavad koduks 50 inimesele. Igal elanikul on oma tuba, kuid on ka võimalus elada kahekohalises toas. Inimesed seatakse majadesse elama ühesuguste huvide alusel. «Vanus ei ole nii oluline kui ühised huvid. Sõpruskond kujuneb ju sarnaste huvide põhjal,» selgitas Känd.

Pereelamute esmane eesmärk on aidata noortel intellektipuudega inimestel alustada iseseisvat elu. Majad on mööda Tartu linna laiali paigutatud, et sealseid elanikke paremini ühiskonda kaasata. Igapäevatoimetustes aitab elanikke tegevusjuhendaja, päeva vältel on neil abiks tugiisik.

Jaamamõisa 22 ja 22a peremaja ehitab OÜ Rennes ning Ujula 65 ja 67 peremaja OÜ Jaagor Grupp. Renoveerimisele minev eramu asub Tammelinnas Kure 10 ning selle uuendab samuti Jaagor Grupp. Kuigi peremajad on esialgu üsna eraldatud, on tulevikus kavas nende naabruskonda ka teisi maju ja korterelamuid ehitada.

MTÜ Tartu Maarja tugikeskus hakkab haldama Jaamamõisa 22 ja 22a ning Kure 10 peremaju. Maarja küla tegeleb Ujula 65 ja 67 koduga. Nelja peremaja ehitamiseks ja ühe renoveerimiseks kulub 3,5 miljonit eurot. Sellest ligi 1,7 miljonit on abiraha Euroopa Liidu regionaalfondist ning ligi 1,8 miljonit eurot panustab Tartu linn.

Tartu Postimees kirjutas 2017. aasta detsembris, et esialgu oli viie peremaja rajamiseks kavandatud pisut üle 2,2 miljoni euro: Tartu linna osalus oli ligi 540 000 eurot ning Euroopa Liidu toetus ligi 1,7 miljonit eurot. Lisaks ehitab Tartu linn uute peremajade juurde teed. Jaamamõisa tänaval tee-ehitus juba käib, mõlemad valgustatud teed peaksid valmimima novembri alguses. Nende tegemiseks kulub ligi 555 000 eurot.

 

Baltic News Service