Skip to main content
Blogi > Kirik

Koeru kirik saab uued kellad

Koeru kirik saab uued kellad

TALLINN, 25. märts, BNS - Saksamaal tööstuslinnas Sinnis valati 2. märtsil Rinckeri valukojas Koeru kirikule uued kellad, kirjuab Eesti Kirik.

Märts algas Koeru kogudust teenivale diakonile Jaanus Tammistele ja juhatuse esimehele Eltsa Lõokesele erakordse sündmusega, sest nad said näha, kuidas kirikule valati kaks uut kella. Valamise juures oli ka kogu ettevõtmist korraldanud Toomas Mäeväli. Jaanus Tammiste ütles, et kogudus lootis kellasid näha ülestõusmispühade ajal, ent sellega tuleb siiski veel oodata. Ka pole veel valmis kellatilad. Suurem kell kaalub Toomas Mäevälja sõnul umbes 500 ja väiksem 200 kilo.

Traditsiooni kohaselt sümboliseerib kellade valamine Jeesuse ristisurma ja ülestõusmist. Kellad valatakse reedel kell 15, siis nad kaevatakse koos vormiga maa sisse ja võetakse pühapäeval välja. Raha suurema kella valamiseks tuli kunagi Ameerikasse siirdunud koguduse ustavalt toetajalt Kaupo Normannilt ja valati tema mälestuseks. See on Lunastaja kell. Väiksema kella eest tasus nüüdseks juba endine Koeru vald ning sellel kellal on valla lipp ja kiri „Hoia, Jumal, Eestit“. See kell märgib Eesti juubeliaastat.

Augustiks loodetakse kellad torni saada ja sügiseks peaks paigas olema ka helistamismehhanism. Sügiseks loodetakse valmis saada ka uus kellatool ja kellatoale ette panna uued aknad. Siis saab tornis olema kokku kolm kella: aastal 2002 vahetati vana mõrane kell uuema, 1897. aastal Peterburis valatud kella vastu, mis oma kaalult jääb kahe uue vahepeale. Kelli helistades tekib edaspidi minoorne kolmkõla.

 

Baltic News Service