Site Online Counter
Skip to main content
Blogi > Tarkpeadtaskus.ee

Kuidas dominanti ära tunda?

Kuidas dominanti ära tunda?

By Miko Kallas

Tuletame kõigepealt meelde, milline tüüp see dominant üldse on?

Nad on ekstravertsed, tulemustele orienteeritud ja väga otsekohesed inimesed. Komplimentidele ja niisama “tühjale lobale” nad üldiselt oma aega väga ei kuluta. Nende suhtlemisstiil on pigem agressiivne, neil pole väga palju kannatust. Suures plaanis on neil üsna “poogen,” kas nad satuvad kellegagi konflikti või mitte. Võid kindel olla, et nad jagavad kõigiga oma arvamust, olenemata sellest, kas oled valmis seda vastu võtma või mitte.

Kui tead mõnda inimest, kelle jaoks elu on võistlus, meeldivad igasugused suured toimetamised ja karmid väljakutsed, siis sinu ees on dominant. Nad on valmis minema läbi tule ja vee, et oma eesmärke saavutada. Tihtilugu isegi oma lähedaste suhete hinnaga. Dominant võib eesmärkide vallutusretkel oma kaaslastest lihtsalt “üle sõita,” kuulamata kellegi teise soove ja nõuandeid. On ainult tema viis asju lahendada ja nad proovivad iga olukorda enda kontrolli all hoida. Selleks on lihtne põhjus, mis seostub dominandi suurima hirmuga - kontrolli kaotamine.

Dominanti on väga lihtne ära tunda, kuna ta on kõva häälega jutustaja tüüp. Dominant on inimestega üldjuhul üsna resoluutne. Ta keskendub kogu oma energia eelkõige produktiivsusele, küsimuste kiirele lahendamisele ja eesmärkidele ning tema jaoks on kõige olulisem kohal tulemused.

Miks dominant vahel inimestele ette võib jääda? Tema positiivsetele omadustele vastukaaluks on tal oma kindlad kiiksud, miks ta vahel teistega läbi ei saa. Nad võivad olla üsna kangekaelsed, kuna on harjunud küsimusi lahendama neile sobival viisil ja ainult oma lahendusi järgides.

Dominantidega võib alati kindel olla, et asjad saavad tehtud. Kas alati õigesti või mitte, see on juba omaette teema. Nad on eelkõige tegutsejad, seejärel alles mõtlejad. Dominandid juhivad oma igapäevaelu suhteliselt marulises tempos ning kõik inimesed, kes ei suuda tema tempoga sammu pidada, on nende arvates ebakompetentsed.

Tema kreedo: “Ma tahan, et see küsimus saaks lahendatud õigesti ja ma tahan, et see saaks lahendatud kohe!”

Dominantidele meeldib lahendada kümmet situatsiooni samal ajal. Mis on eriti huvitav - nad ei oska nendele uutele lahendamist vajavatele küsimustele kuidagi stopi panna ning pingutavad üsna tihti töökoormusega üle. Nad kuhjavad oma päevakava niimoodi pinget ja tähtaegasid täis, kuni kaane vahelt hakkab vilisema ning see lõpuks suure hooga pealt lendab. See on moment, kus dominandi elu jääb seisma, pott kukub pliidilt maha ning köök on igasugust kraami täis. Kõik variseb kokku. Väike hingetõmbe paus ning dominant hakkab kõike algusest peale uuesti üles ehitama ja kui ta veel mulda sängitatud pole, siis teeb ta seda oma elupäevade lõpuni.

Kuidas dominanti rahvamassist eristada?

1. Suhtlemine.

Suhtlemise all pean täpsemalt silmas nii telefoni teel kui ka silmast-silma rääkimist.

Dominant vastab sulle reeglina väga valju ja järsu otsekohese tooniga. Tema kõne tempo on pigem rahulik, väga kontrollitud, tugevate rõhuasetustega ja tuntavalt autoriteetne. Nagu ma enne kirjutasin, siis nad ei ole tühjast-tähjast rääkijad. Kui küsida dominandi käest klassikalised “kuidas läheb?” siis tal puudub edasise osas jätkuv huvi. Kui sealt üldse mingi vastuse saad, siis jääb see ühe või kahe sõna pikkuseks.

Dominandi tunnuseks on “Mis?” ja “Mida?” küsimused. Näiteks: “mis toimub?”, “mis vaja?”, “mida sa tahad?”, “räägi asjast!” või pehmem variant, “mida ma teie jaoks teha saan?”

2. Kodu / kontor / töölaud.

Dominant toitub sinu või kelle iganes tunnustusest. Nad defineerivad enda elu, edu ja ebaedu suurest oma saavutuste kaudu. Seega otsi tema ümbrusest erinevaid diplomeid, karikaid, aukirju, tänuavaldusi, medaleid, sertifikaate jms.

3. Käekiri.

Tema käekiri on üsna suur ja parajalt segane. Niikuinii ainult tema peab sellest aru saama, ta kirjutab enda jaoks. Nende puhul on ka üks väga selgesti äratuntav tunnus. Nende pastaka joon on paks ja "rasvane." Jõu rakendamises pastaka teekonnal ta tagasi ei hoia. Kui ta vihikusse kirjutab, siis lehekülgi keerates võid näha esimesel lehel kirjutatu vagusid ka veel viiendal lehel.

4. Kehakeel.

Dominant meenutab oma olemuselt sõjaväelast. Kui nad ruumi sisenevad või sealt väljuvad, siis nad on nagu missioonil. Neil on siht silme-ees ja nad teavad täpselt kuhu minna. Nemad ei ole inimesed, kes unistades lihtsalt ringi vaatavad ja aega surnuks löövalt tuiavad.

Nad kõnnivad väga sirgjooneliselt, õlad käivad üles-alla. Nagu paraadil. Esmapilgul tunduvad nad alati väga pinges olevat, kuna nad on alati valvel seisakus, valmis kogu aeg liikuma ja toimetama.

Kui sa istud kuskil ametlikul kohtumisel või niisama sõpradega väljas ja näed, et keegi paneb sõrmed kokku (nagu kirikutorn), siis see on dominant. Selline žest näitab kontrollivajadust.

No alt text provided for this image

5. Näojooned.

“Kuidas see võimalik on? See on ju geneetiline,” on lause, mida korduvalt kuulen. Osalt, jah, see on geneetiline, aga teisalt kujunevad meie näojooned vastavalt, kuidas me oma lihaseid kasutame. Igasugune miimika vajab lihaseid, et meie nägu saaks teatud kuju võtta. Seega naermine, kulmude kortsutamine, üllatunud nägu ja kõik muud erinevad näo koordinaatide kombinatsioonid on lihaste töö. Lihaseid kasutades me treenime neid ning nende treenimine kujundab aja jooksul ka meie näojooned.

Dominandil on väga konkreetne teistest eristuv näojoon. Kui sa näed kedagi millegi üle mõtlemas ning tema otsaette tekivad sügavad jooned siis see tuleb selgest keskendumisest. Kui me meenutame asjaolu, et dominandid on väga tulemustele ja eesmärkidele orienteeritud, siis on see üsna loogiline.

No alt text provided for this image

Kui sa satud kellegagi jutusoonele ning poole vestluse juures näed, et kellegi otsaette ilmuvad sellised jooned, see on märk, et asu kiiresti oma jutu tuumani.

6. Käepigistus / kätlemine.

Kui sa surud dominandil kätt, siis on kohe kaks tähelepanekut. Esiteks on neil väga tugev käepigistus. Tihtipeale oluliselt tugevam, kui tegelikult vaja. Selle jutu peale meenus kohe Ene Ergma seik otse-eetris 2018. aasta pingviinide paraadil. Kes teab, see teab.

Teiseks keeravad dominandid reeglina oma käe sinu käe peale. Mõlemad liigutused näitavad taaskord tema üleolemist ning kontrollivajadust.

No alt text provided for this image

7. Riietus.

Dominandid kannavad hästi puhtaid toone. Mehed kannavad üldiselt musta ülikonda, ühevärvilist erksat lipsu ja läikivaid kingasid. Naiste puhul on samuti ülikond väga levinud kostüüm. Nad on inimesed, kes pigem riietuvad alati gramm viisakamalt, kui vaja. Nende lemmikvärvid on must ja punane, kuid suurem osa ajast näete neid üleni mustas. Nende stiil on väga konkreetne ja autoriteetne.

Sellised olid erinevad tundemärgid, kuidas dominanti paremini ära tunda. Üsna tihti jääb dominandist mulje, kui ülbest üleolevast mehest või naisest, kes peab ennast teistest paremaks. Kindlasti mitte! Omast kogemusest võin öelda, et dominadid on inimesed, kellega ma läheks iga kell sõtta. Nende peale saab alati kindel olla, sest kõik ülesanded ja ideed saavad ellu viidud.

 

Kehval ajal ei ole paremaid juhte, kui dominandid. Nad teevad mida vaja, sest reeglina on vaja teha palju ebapopulaarseid otsuseid ning nemad julgevad neid kõhklusteta teha. See on hädavajalik oskus.

Dominandid on suurepärased inimesed. Selle väite tõestuseks olen oma elu osanud elada nii, et suurem osa mulle väga lähedastest inimestest on just nimelt dominandid. Nendega lihtsalt tuleb osata suhelda ja arvestada käitumuslike eripäradega. Nii nagu eestlasega räägid eesti keeles, nii on soojalt soovituslik rääkida dominandiga dominandi keeles.

Mida dominandiga suheldes silmas pidada?

+ Paku neile kiiresti väärtust. See näitab, et austad tema aega.

+ Ole enesekindel ja konkreetne, miks sa tema poole pöördud.

+ Paku neile alati mitu valikuvõimalust, et nad saaksid tunda, et olukord on nende kontrolli all.

+ Vasta lihtlausetega nende mis või mida küsimustele.

-Ära ole üksikasjades ebamäärane ehk ära uduta.

-Ära alusta komplimentide või meeldivustega ning ära proovi sõprussidet luua.

-Ära unista koos temaga ja räägi väga suurest pildist.

 

Dominantide hulgas on palju fantastilisi inimesi. Lihtsalt suhtle nendega nende emakeeles.

 

Kasutatud materjal: Dustin Hillis "Navigate: Selling the way people like to buy"

Orginaalartikkel: http://www.tarkpeadtaskus.ee/postitused/81-kuidas-dominanti-ara-tunda/