Kuidas teenida raha internetis? Lisaks, kuidas kodus raha teenida?
Veebipõhine ettevõtlus on alati paljude inimeste jaoks atraktiivse väljakutsena tundunud, kuid arvestades tänast olukorda maailmas seoses viirusepuhanguga, on selline tööots muutunud suurele osale inimkonnast lausa hädavajalikuks. Ei leidu paremat aega oma ideede testimiseks, kui praegu, keset koroonaviiruse isolatsiooni, kus inimesed istuvad ninapidi arvutites 24/7.
Olen ka varasemalt toonud esile erinevaid veebipõhiseid rahateenimise võimalusi (näiteks 10 põhjust digitoodete müügiks ja 10 moodust, kuidas kodus raha teenida), kuid lisan täna neid juurde. Aga ma ei luba mitte mingit üleöö rahavoolu, veebis etableerumine võtab aega ja sellel on omajagu väljakutseid. Aga – kui sa nüüd alustad, siis on võimalus õnnestumiseks palju suurem, kui kohe käega lüües.
Igal juhul ootab sind ees hulk kaardistamist, analüüse ja mõtteainet – ning pikki hubaseid õhtuid arvuti taga.
Millegipärast on levinud arvamus, et interneti teel raha teenimine on kas tohutult raske ja see vajab suurt kogemustepagasit – või siis hoopis nii lihtne, et sellega tegelevad vaid laiskvorstid, kes loodavad üleöö miljonäriks saada ning ei viitsi “päris” tööd teha. Mitte kumbki neist arvamustest ei vasta tõele.
Tõde on, et igaüks võib oma oskused veebis sissetulekut panna teenima, kuid eesmärkideni jõudmine nõuab keskendumist, järjekindlust ja tahtejõudu. Ning üsna palju järjepidevat õppimist, kuna vaja läheb mitmekülgseid teadmisi veebiturunduse ja klienditeeninduse kohta.
Lisaks üks väga tähtis oskus, kui sa vähegi rahvusvahelise turu jaoks avatud tahad olla (ja siin on võimalused õnnestumiseks piiritult suuremad) – sa pead oskama inglise keelt. Aga ka hispaania-, saksa-, portugali-, itaalia-, või isegi mõne skandinaaviamaa keele hea oskus on suureks- suureks abiks. Vene keel? Miks mitte!
Peale selle, et võõrkeele abil rahvusvahelisi kliente leida, vajad seda ka enda järjepidevaks arendamiseks. Nagu eelpool mainitud, tuleb sul veel palju õppida. Kuigi ka eesti keeles leidub kenas koguses õppematerjale, on mitmekülgsus suure väärtusega ning mujal maailmas avaldatud materjalidega tutvumine avardab silmaringi ja annab uusi ideid juurde.
Lähikuudel kodus isolatsioonis olles on sul vähemalt õhtud ja nädalavahetused vabad, toidukraami toob sulle koju kuller, sünnipäevapidusid ei toimu ja kontserte ka mitte. Nüüd on aeg teleka asemel keeleõppesse süveneda, poole aastaga saab uue keele alused kenasti kätte ja aasta lõpuks saad kirjutatust aru, kui mitte enamgi veel.
Ma mõistan ise kuute võõrkeelt ja lisaks sellele olen aasta jooksul vahelduva regulaarsusega korea keelt õppinud. Oskan lugeda ja saan kõnekeelest osaliselt aru, sõnavara on väga väike veel, aga küll mu tahtejõud mind sihile viib. Nii ka sind. Sest et praegune kriis maailma majanduses ei jää kindlasti viimaseks. Tasub olla kõigeks valmis ja uued uksed avatuna hoida.
Nüüd aga toon sinuni rea ideid, mis annavad sulle inspiratsiooni kas lisaraha teenimiseks või lausa terve elustiili muutmiseks:
Siinsele veebilehele kohaselt alustan siinset nimekirja loomeinimestele mõeldes. Oled sa mees või naine, pensionär või gümnaasiumiõpilane – kui sul on kuldsed käed mingis kindlas valdkonnas, on sul suured võimalused oma hobiga raha teenimiseks. Internetis saad sa müüa oma kunsti, ehteid, mööblit, koerakuute, kudumeid, keraamikat ja veel lõputult palju erinevaid käsitöötooteid.
Esimene asi, mis sul paika tuleb panna on see, kas sa müüd oma tooteid vaid Eesti piires, või ka välismaale.
Igal juhul soovitan teha omale veebilehe, kus sa endast ja oma toodetest lähemalt räägid ning Eesti-sisese müügi puhul ka e-poe lood:
Kuidas teha veebilehte ja blogi
Shopify ja ShopRoller – spetsiaalsed platvormid e-poe jaoks.
Kui sul on kindel soov oma tooteid ka välismaale müüa (ilma vahendajate ja edasimüüjate abita), siis on Etsy pood sulle kindla peale minekuks. Loe käsitöö müügist Etsi poes lähemalt siit, kus mul on kokku pandud terve rida juhendeid Etsy poe loomise ja pidamise kohta:
Kui sa avastad võimaluse mingis kindas valdkonnas, siis võib sellest saada sinu edukas äriidee. Kindlale valdkonnale keskendunud tooted teenindavad unikaalset sihtgruppi ja spetsiifilist kogukonda.
Nishid võivad baseeruda hinnatasemel, geograafilisel piirkonnal, demograafial, väärtustel, toote eripäradel ja paljul muul. Seega võib nishi alla kuuluda ükskõik, mis on piisavalt spetsiifiline, et olla sihitud väikesele potentsiaalsetest klientidest grupile. Näiteks:
Kirjutajad, arendajad ja graafilised disainerid saavad oma talendi ettevõtluseks pöörata sellega internetis raha teenida. Või oled sa videograaf, fotograaf või teed mõnd muud loomingulist digitööd. Olles freelancer – või vabakutseline – saad sa oma oskused panna tööle nii, et sa aitad inimesi üle terve maailma (samal ajal ise raha teenides).
Vabakutselisena ei pea sa end siduma kuudepikkuste lepingutega, mis su vaba aega piiravad. Sa võid võtta töösse väikeseid otsi, mis su kalendrisse ära mahuvad.
Kui sa soovid pakkuda teenust läbi tellimuste, siis on sinu jaoks sobivateks platvormideks Upwork ja Fiverr.
Kui sa soovid teha tööd eelnevalt valmis ja need müüki panna, kust neid siis igal ajal osta saab, sobib sulle CreativeMarket.
Fiverr loodi algselt platvormiks, kus sai pakkuda viis dollarit maksvaid teenuseid. Ajaga on hinnad aga paindlikumaks läinud ja nende suurused on seinast seina.
Sul on aga igal ajal võimalik üles seada ka täiesti enda pood, kus sa oma digitooted müüki saad panna. Shopify, WordPressis kasutatav WooCommerce ja teised platvormid, mis digitooteid toetavad, on mugavad kasutada ja näiteks Eesti-keskse sihtgrupi jaoks ideaalsed.
On digitooteid, mida saad ka Etsy poes müüa: Kuidas Etsy poes digitooteid müüa
Vali ise, millist tüüpi raamatu kirjutamine ja avaldamine sinu jaoks sobivaim on: romaan, eneseabiraamat, mõni erialane juhend või lasteraamat. Tänapäeval on e-raamatute kujundamine muudetud imelihtsaks ja nende müügiks sobivaid platvorme leidub palju, näiteks Sellfy, Shopyfy või su enda WordPressi leht. Sa võid oma e-raamatu avaldada ka rakendusega Digital Downloads app, mis annab klientidele võimaluse raamatu lasta välja printida teenustega, nagu Blurb ja CreateSpace.
Blogimine on olnud aktuaalne juba üle kümne aasta. Algusaastatel oli blogimise eesmärgiks pigem virtuaalne päevikupidamine ja isiklike mõtete ja tegemiste avaldamine. Kuid nüüdseks on blogimisest saanud tohutu tähtsusega turundusvahend ja lausa rahateenimise kanal.
Blogi kaudu raha teenimise võimalusi on meeletult palju ja kõiki neid võimalusi saab omavahel kombineerida. Nii saab üks blogi tuua raha sisse mitmel erineval moel. Siin on mõned näited, kuidas blogimine saab sissetulekut tuua.
Kuigi tänasel päeval on blogi alustamine ääretult lihtne, siis selle kaudu raha teenimine pakub suuremat väljakutset. Ainuüksi blogimine ise raha sisse ei too, sa vajad kindlat strateegiat, mis sinu blogiga töötab.
Tegelikkuses ei vaja sa tohutult palju lugejaid selleks, et sissetulekut teenima hakata. Kindlasti on suur osatähtsus valdkonnal, mille sa valid, kuid mitte ainult. Inimesed teevad raha, blogides väga erinevatel teemadel – leidub orhideeblogisid, habemeblogisid, kassiblogisid, klaveriblogisid, shokolaadiblogisid, gaasiblogisid ja kõike, mis nende teemade vahele mahuvad.
Mida sa vajad, on teadmine, milliseid numbreid sa vajad selleks, et su blogi sissetulekuallikaks pööramise strateegia õnnestuks ja sinu järjekindlus.
Eduka blogi võtmeks on lojaalse publiku kogumine. Kui sa oled lugejale keskendunud, siis ehitad sa üles kogukonna, kes sind usaldavad. Ja kui sa oled võitnud usalduse, saad sa hakata ka käivet looma.
Et sul oleks oma blogiga lihtsam alustada, vaata läbi siinne kogumik, mis annab sulle kõik vajalikud oskused blogi loomiseks:
Allikas: Kunstimeistrid.ee