Site Online Counter
Skip to main content
Blogi > Koolitused

Kuidas saada üle artikli kirjutamise hirmust?

Kuidas saada üle artikli kirjutamise hirmust?
Ma kuulen tihti väikeettevõtjaid rääkimas, et nad ei oska avaldamiseks vajalikke artikleid kirjutada ja küsivad ikka minu käest, et kuidas ma seda teen. Ma arvan, et see teema on tihtipeale õhus just siis, kui ettevõttel on vajadus teha reklaami mingile konkreetsele tootele näiteks sisuturundusliku artikli näol aga puudub eelarve, et seda agentuurilt tellida. Sel hetkel, kui ettevõtja kirjutamisoskusest puudust tunneb, võrdleb ta end tihti läbikukkunud aednikuga, kes on ostnud endale kaktuse ja seda mõnda aega usinasti kastnud, kuid avastab ühel hetkel, et ta ise vajab rohkem niisutamist ja hoolitsust kui “kõrb” tema aknalaual. 
 
Ma arvan, et hea artikli kirjutamiseks on tarvis süsteemi. Olulistele punktidele üles ehitatud kirjatükk sisaldab sihtgruppi kõnetavat pealkirja, uurimustööd, seisukohti ja põhjendusi, fakte ning lugeja probleemile välja pakutud lahendust. Ma usun, et selleks, et head artiklit kirjutada ei pea ilmtingimata olema kirjanik. Kirjutamisoskus, nagu iga teinegi oskus, on õpitav.

Mõned inimesed arvavad, et kirjutamine on kaasasündinud anne, ning ainult väljavalitutel on oskus sõnu ritta seada. Teised arvavad, et kirjutamiseks tuleb eraldi aega võtta ning leida vaikne koht kus keegi neid ei sega. Aga kui neil, kel linnakärast eemale pole võimalik põgeneda ja pidevalt on mingi möll ümber, kas see siis tähendab, et nende inimeste jaoks on kirjutamine välistatud? Need müüdid on kujunenud aegadest, kui kirjanikke kirjeldati kui andekaid erakuid. Mis paljudele aga märkamata jäi on see, et tegelikult need üksildased geeniused sundisid end iga päev kindlal kellaajal kirjutuslaua taha istuma. Nad olid distsiplineeritud olenemata sellest kas neil oli parajasti inspritasiooni või mitte. Keegi neist ei oodanud jalust maha niitvat loomingulisuse puhangut enne kirjutama asumist. Vastupidi, neil oli kindel süsteem, mille järgi nad tegutsesid. 

Jah, kirjutamise stiil on kirjanikel erinev, kuid täpselt niisamuti on see ka sinu puhul. Ettevõtjana on sul oma toote kohta kindel sõnum. Ainult sina tead, kuidas see muudab sinu klientide elu paremaks. Selle jaoks ei ole ju tarvis kasutada lüürilist kõnet?! Piisab sellest kui sinu sihtgrupp mõistab millest sa räägid. Kindlasti ei pea sa artiklit kirjutades võrdlema end suurte kirjanikega. Sul on oma hääl ja kui sina seda ei usu, siis kuidas saavad teised, sinu kliendid, seda uskuda?! Kirjutamise eesmärk ei ole ainult poeesia ja romaanid. Olulisel kohal on ka tarbekeel. 

Jah, sa võid täiesti vabalt kirjutada täistuubitud rongis, kärarikkas kohvikus või rahu ja vaikusega looritatud idüllilises maamajakeses. Kirjuta kulunud pliiatsijupiga põlve otsas kortsus paberiplokki või tipi moodsas arvutis helesinisele ekraanile. Keskkond, kus sa oma artiklit kirjutad, ei pea olema täiuslik. Vahendid, millega kirjutad, samuti mitte. Pealegi, kui keskkond kirjutamiseks olekski parajasti täiuslik, siis ei pruugi sul olla sel hetkel inspiratsiooni, aega ega energiat. Kui sul on aga süsteem ja ettevõtjana vajadus olla oma klientide jaoks pildis, siis sa ei võrdle enam end suurte kirjanikega vaid mõistad, et artikli kirjutamine on sinu ja su ettevõtte jaoks võimalus. Artikli kirjutamise läbi õpid ise ja samas pakud väärtust oma kliendile. See muudab teid mõlemaid paremaks. 

Kui ma viibin parajasti ebasoodsates tingimustes, et kirjutada artiklit siis see on minu jaoks täiesti okei. Ma mõistan, et täiuslikkust ei ole olemas. Täiuslikku artiklit ei valmi mitte kunagi, sest kirjutamine on osa õppimise protsessist. Ma arenen kirjutades kogu aeg ja iga järgmise artikli kallale asudes tahan olla parem kui varem. Me võime alati parendada oma kirjutamisoskust aga me ei saavuta mitte kunagi täiuslikkust. Ja kui sa tead, et sa ei saavuta kirjutamisega mitte kunagi täisulikkust, siis ei peaks sa end kuidagi kehvasti tundma, kui sinu veres ei voola tint või sind ei ümbritse kirjutamiseks ideaalne keskkond. Tundub mõistlik, kas pole nii? 

Kirjanik George Eliot ütles, et maailma liikumapanev tähtis töö ei oota, et seda teeksid täiuslikud inimesed. Seega, sinu artikkel ei pea kaugeltki mitte olema täiuslik. Oluline on, et sa kirjutad selle valmis ja teed sihtgrupi jaoks kättesaadavaks. Kui sa mõistad, et kirjutatud artikli kaudu suhtled oma publikuga ning aitad neil leida oma probleemile lahendust ja et see ongi kõige olulisem, siis võid sa olla rahul oma loodud kirjatükiga ja tead, et muutud iga järgmise korraga paremaks. 

Ma arvan, et hirm kirjutamise ees on kinni meie endi peas. “Ma ei oska”, “Ma ei suuda”, “Mul ei tule see üldse välja” jne on tavalised vabandused, et mitte kirjutamist alustadagi. Ma arvan, et sa tunned end täpselt samuti miljoneid muid asju tehes. Kas see peab olema siis piisav argument, et loobuda oma esimese artikli kirjutamisest? On mustmiljon põhjust, mis panevad sind elus tundma saamatu, suutmatu või häirituna. Kas mõni neist kolmest põhjusest lisab sinu ellu kvaliteeti? Ei, loomulikult mitte. 

Sa võid olla oma kirjutatud artikli suhtes küll rahulolematu aga siis ma küsin, milleks? Rahulolematus on üleliigne negatiivne rõhuv emotsioon. Ma olen rahul tänase päevaga. Kuigi ma istun hetkel palavas ruumis ja kirjutan seda artiklit, mis ei ole kaugeltki täiuslik, olen ma siiski rahul, et räägin sinuga ja seepärast leian, et tegelikult on ju kõik kõige paremas korras. Kui ma oleksin pidevalt rahulolematu oma kirjutiste pärast, siis mis see mulle annaks? 

Seepärast vaata ennast ja kui sa leiad, et sinu kirjutamise takistuseks on ükskõik milline negatiivne ettekääne, siis luba endale, et tänasest see muutub. Ära lase nendel põhjustel ennast piirata, vaid otsusta, et alustad kirjutamist iseenda ja oma ettevõtte pärast. Kui sa teaksid, et sinu sihtgrupp ootab sinult parimaid lahendusi, soovitusi ja tahab kuulda sinu mõtteid toodete osas, mida täna turul pakud, siis kas see võiks olla piisav põhjus hakata kirjutama? Ole siis põnevil, et saad oma sihtgrupile seda jagada. Kõlab mõistlikult, eksole?! 

Inimesed aga tihti ei mõtle nendele asjadele vaid arvavad, et peavad kõik kirjatööd tellima elukutseliste kirjutajate käest. Kaugeltki mitte. Sa õpid kogu selle protsessi käigus ise nii palju ja sinu sihtgrupp on sulle tänulik, et oled nende jaoks olemas. Kui sul on õpihimuline meelelaad, siis see hoiab ära hirmu artikli kirjutamise ees. Kui mina ajakirja peatoimetajana hakkasin artikleid kirjutama, siis polnud need esialgu kaugeltki mitte täiuslikud aga see oli okei. Ma teadsin, et saan iga korraga paremaks. Täpselt samuti saad sina iga korraga paremaks. Kas lubad, et alustad täna?