Site Online Counter
Skip to main content
Blogi > Koolitused

Kuidas valida täiendkoolitust?

Kuidas valida täiendkoolitust?

Õppimine annab inimesele kaunima varjundi kui ükskõik milline värv. /Hiina vanasõna/


Tänapäeval pole enam haruldus, et koos õpivad kaks või enam põlvkonda. Inimene õpib ja täiendab end kogu elu. Jah, see on ongi elukestev õpe, mis toimub enamasti töölkäimise, perekonnaelu või muude tegevuste kõrvalt.
Alates 01.07.2015. aastast reguleerib seda valdkonda uus täiskasvanute koolituse seadus. See sätestab, et kõik koolitusasutused, mis pakuvad täiskasvanutele täiendkoolitusi peavad olema esitanud majandustegevuse teate ning järgima täiendkoolituse standardis toodud nõudeid. Kontrolli seaduse täitmise üle teostab Haridus- ja Teadusministeerium.
 

Täiendkoolitus!? Millega tegu?

Täiendkoolituse all mõistetakse koolitust, mis toimub õppekava alusel ning on eesmärgipärane ja organiseeritud ning mille aluseks on väljundipõhine õppekava, kus määratakse, millised teadmised, oskused või hoiakud õppija õppeprotsessi tulemusel omandab.
 

Kuidas leida rohkete pakkujate seast endale sobiv tööalane koolitus?

  • Mõtle hoolikalt läbi mis alast koolitust soovid – kas soovid omandada päris uue eriala või täiendada juba olemasolevaid teadmisi. Selleks määratle, millised teadmised ja oskused oled Sa juba omandanud või millised vajaksid täiendamist. 
  • Kui soovid alustada uue erialaga, tee endale eelnevalt selgeks, kas see valdkond Sulle sobib: nt. suhtle karjäärinõustajaga ja valitud eriala inimestega, mine töövarjuks jne. Kui soovid aga täiendkoolitust, siis mõtle läbi, millised on Sinu senises töös tekkinud probleemid ja kitsaskohad, mis vajaksid täiendamist.
  • Uuri, millised ettevõtted pakuvad Sind huvitava valdkonna koolitusi. Täiskasvanutele suunatud täiendkoolitusi leiad portaalidest koolitused.ee, tark.ee jms. Lisaks tasub tutvuda ka Eesti Töötukassa koolituspartnerite koolitustega. 
  • Leides enda jaoks sobiva koolitusteema, tutvu ka selle õppekavaga (võimalusel võrdle seda ka teiste koolitusasutuste omadega). Kindlasti suhtle ka koolituse korraldajatega ning küsi julgelt just Sind huvitavate küsimuste ja teemade kohta. 
  • Selgita välja, millised on koolitusega alustamise eeldused ja nõuded. On Sul tingimused täidetud? Näiteks võib olla eelduseks eelnevalt omandatud kesk- või kõrgharidus. 
  • Uuri, mis tingimustes koolitus läbi viiakse: kui suured on grupid, millistes ruumides koolitus toimub, kas koolitusmaterjalid (vajadusel arvuti kasutamine), toitlustus jne sisalduvad juba koolituse hinnas või lisandub sinna veel täiendavaid kulutusi. Sealjuures on soovituslik uurida ka tagasisidet, koolitajate kogemusi ja pädevusi. Võimalusel eelista väikseimaid gruppe ning koolitusi, kus koolitajateks on oma eriala spetsialistid. Koolitajad peaksid omama täiskasvanute koolitaja kutsetunnistust ning töökogemust õpetavas valdkonnas. 
  • Tutvu kindlasti koolitusasutuse taustaga: kas esitatud on majandustegevuse teade või taotletud vajalik koolitusluba koolituste läbiviimiseks. Kui seda pole, ei aktsepteerita koolitust tööalase koolitusena. See tähendab ka seda, et koolitusel osalemiseks pole võimalik taotleda tööandjalt õppepuhkust ega teha hiljem oma tulust mahaarvamisi. 
  • Uuri, millised tingimused on seatud koolituse lõpetamiseks ning milline dokument väljastatakse peale koolituse lõppu. Hindamisega lõppenud koolitusel väljastatakse Sulle tunnistus, millega saad tõendada oma pädevust praegusele või tulevasele tööandjale. Kui hindamist ei toimu või hindamiseks vajalikud nõuded on täitmata, väljastatakse tõend läbitud tundide/teemade kohta. 
  • Juhul, kui Sa ei leia endale sobivat koolitust, küsi individuaalset pakkumist. Kokkuleppel koolitajaga on võimalus tellida vajalikud koolitused oma ettevõttesse või tutvusringkonda. Selleks esita oma soovid ning küsimused ning saad osaleda koolitusel endale sobival ajal ja kohas. 

Autor: Anneli Zirkel, Reiting PR OÜ koolitusosakonna juhataja

 

Reiting Koolituskeskuse koolituskalendrist leiad mitmeid erinevaid koolitusi, mis toimuvad Tartus, Tallinnas ja Viljandis. Vali endale sobivaim ning omada kas täiesti uus eriala või täienda juba olemasolevaid teadmisi. Koolituskalendri leiad SIIT.

Rõõmu uutest teadmistest!