Skip to main content
Blogi > Maailm

Kurgja külas registreeriti hiljutine Korea pommikatsetus

Kurgja külas registreeriti hiljutine Korea pommikatsetus

TALLINN, 9. september, BNS – Pärnumaani ulatusid Korea poolsaarel tehtud vesinikpommikatsetuse pikilained, mille fikseeris Tallinna tehnikaülikooli Särghaua õppekeskuse Kurgja külas asuv seismojaam, kirjutab Pärnu Postimees.

Õppekeskuse juhataja Maris Rattas kinnitas infot ja ütles, et koostöös Helsingi ülikooli seismoloogia instituudi ja Eesti geoloogiainstituudiga paigaldati seismojaam Särghauale aprilli alguses. Põhja-Koreas 3. septembri pommikatsetuse põhjustatud maavärina registreeris kümmekond minutit hiljem Vändra valla seismojaam kell 3:40.24 ja pikilainetuse mõju tõendasid Eesti kolm seismoloogilist põhijaama, mis paiknevad Arbaveres, Matsalus ja Vasulas.

Seismoloog Heidi Elisabet Soosalu seletas, et seismoloogiliste jaamade võrku haldab Eesti geoloogiakeskus ja koostööd tehakse soomlastega, kellelt saadigi Särghauale paigaldatud seismojaam, mis töötab taluaegses võlvitud kartulikeldris, kus seadme kasutamisega ei kaasne väliseid kõrvalmõjusid.

“Seirejaam registreeris seal väga edukalt Põhja-Korea tuumakatsetuse, aga me saame seal seirata lõhketöid Narva karjäärides, varinguid vanades kaevandustes, miinitõrjelaevade leitud miinide lõhkamist ja seade suudab registreerida maavärinaid kus iganes, kas või Kamtšatkal,” mainis Soosalu.

Soosalu jutu järgi võimaldavad seismojaama jõudnud signaalid teadlastel uurida Eesti maakoore struktuuri ja soneerida maapõue.

 

Baltic News Service