Skip to main content
Blogi > Ettevõtjad

Loe ja mõtle: kas sinu firma on ohus?

Loe ja mõtle: kas sinu firma on ohus?

Ettevõtjad panustavad firma ülestöötamiseks palju aega, raha ja energiat. On hirmuäratav mõelda, et üks inimene võib mõjutada kogu ettevõtte käekäiku väga palju. Toome välja peamised asjad, mis võivad viidata ohutule süttimisele.

Üle 10-aastase personalitöö kogemuse ja üle 5-aastase ettevõtluse kogemusega Human Resources Solutions OÜ asutaja ja arendusjuht Ketlin Kasak teab rohkelt näiteid, kuidas üks inimene võib muuta kogu ettevõtte saatust. Alljärgnevalt toob ta välja mõned olulisemad hetked, mil see võib juhtuda.

Kas kõik töötajad on uuendustega kenasti kaasa tulnud või vajab mõni rohkem koolitust, abi, toetust?

Ettevõtlus areneb pidevalt. Uued meetodid, lahendused ja programmid muudavad töö tegemise tõhusamaks, lihtsamaks ja optimeeritumaks ettevõtja jaoks. Samas võivad need aga proovile panna töötajaid, kes ei ole nii kergesti kohanduvad, uuendustele vastuvõtlikud ning kelle õppimisvõime on aeglane.

Juht peab nägema ja tajuma, kui mõnel töötajal on raskusi uuendustega kaasa tulemisel, kui ta on stressis või vajab lisakoolitust programmide õppimisel. „Töötajad, kes ei tule innovatsiooniga kaasa, võivad hakata oma vigu varjama, ebaselgeid sõnumeid levitama ja kõige hullemal juhul hoopis arendustele vastu töötama,“ jagab Ketlin Kasak.

On kõik protsessid dokumenteeritud või on liiga palju infot inimeste peades?

Üks suuremaid vigu, mida ettevõtja saab teha ja mis võib firmale väga traagiliselt mõjuda, on info koondamine ainult töötajate peadesse. Kui tööprotsessid pole kirja pandud, info ei ole kirjalikult talletatud ja inimest pole võimalik dubleerida või asendada, siis seab ettevõtja end olukorda, kus võtmeisiku lahkumisel lööb kogu tegevus kõikuma.

„Me ei tea kunagi, mis kellegagi juhtuda võib või mida elu ette toob, seetõttu tuleks kindlasti tegevuste optimeerimiseks, kaitsmiseks ja kindlustamiseks oluline info kirjalikult või muul moel salvestada,“ ütleb Human Resources Solutions OÜ arendusjuht Ketlin Kasak.


Kas inimesed teavad ikka, mida nad tohivad edasi rääkida ja mis on range ärisaladus?
Ketlini hinnangul võivad „liiga sõbralikud ja heatahtlikud“ inimesed olla firmale ohuks, sest just nemad võivad kõige lihtsamalt jagada salajast infot. Töölepingu allkirjastamisel küll nõustutakse ka konfidentsiaalsuspiirangutega, aga sageli inimesed neid kas ei mäleta või ei võta liiga tõsiselt. „Tean mitmeid juhtumeid, kus töötajad on pahaaimamatult välja rääkinud firmasaladuse ja see on nii mõnegi firma pankrotti viinud,“ räägib Ketlin karmidest näidetest.

Inimesed peavad väga hästi teadma, mida ja kellele nad tohivad rääkida. Juht peab suutma sisekommunikatsiooni hoida sellisena, et iga inimene teab oma vastutust ja sanktsioone, mis piiridest üleastumisega kaasnevad.


Kas tead oma kolleegide-partnerite tegelikke kavatsusi?
Valelikud ja salakavalad partnerid võivad saada saatuslikuks eriti just firma alguses, kui tugevat kliendibaasi pole veel loodud ja kogu tegevus on kasvamisjärgus. Samas võivad ohtlikud olla ka kolleegid, kellest õhkub soovi väga palju teada saada, protsessides sees olla ja kes tahavad rohkelt infot.

„Taaskord pean ütlema, et need juhtumid, kus partner või mõni kolleeg lahkub ja asub ise samas valdkonnas tegutsema, pole üldse mitte harvad. Seega peab juht olema tugev inimeste tundja, süvenema värbamisprotsessi ning hoidma oma meeskonnal pidevalt silma peal,“ õpetab Ketlin Kasak.

Autor: Ketlin Kasak, HR Solutions