Skip to main content
Blogi > Sõjavägi

Luik: raketisüsteemi Patrioti Eestisse toomine on sümboolne samm

Luik: raketisüsteemi Patrioti Eestisse toomine on sümboolne samm

TALLINN, 23. veebruar, BNS - Kaitseminister Jüri Luige sõnul on kaugmaa õhutõrje raketisüsteemi Patriot Eestisse toomine sümboolne samm liitlaste poolt, samas arutasid USA õhu- ja raketitõrje väejuhatuse ohvitserid Eesti õhuväelastega ühiste õppuste läbiviimist.

"Liitlased on koos meiega ja mis oleks selle sümboliseerimiseks parem, kui tuua siia üks mõjukas õhukaitsesüsteem demonstreerimiseks," ütles Luik BNS-ile.

"Aga küsimus ei ole ainult paraadis. Need ohvitserid, kes on Patrioti süsteemiga kaasas, on pidanud arutelusid ka meie õhuväega. Küsimus on loomulikult selles, kuidas osaleda tulevikus õppustel," lisas kaitseminister.

Raketisüsteem jääb Eestisse 25 veebruarini.

Eestisse saabunud Patriot süsteemi tuleseade kuulub Euroopas oleva USA maaväe 10. maaväe õhu- ja raketitõrje väejuhatuse alluvusesse ning on osa Ameerika Ühendriikide Euroopas paikneva maaväe õhu- ja raketitõrje süsteemist.

Reedel tutvustasid USA 10. maaväe õhu- ja raketitõrje väejuhatuse sõjaväelased siia õppusele saabunud kaugmaa õhutõrje raketisüsteemi Patriot tuleseadet Tallinnas kaitseväe ja kaitseministeeriumi juhtkonnale. Tuleseadmega tutvusid Tallinnas kaitseväe juhataja kindral Riho Terras, peastaabi ülem kindralmajor Martin Herem, kaitseminister Jüri Luik ja USA suursaadik Eestis James Melville. Neljapäeval tutvustati raketiseadet Ämaris Eesti õhuväelastele.

Seade toodi Eestisse koostööharjutuseks Eesti õhuväega. Harjutuse käigus ühendati Patrioti tuleseade nii Eesti õhuväe seire- ja juhtimissüsteemidesse kui ka laiemasse kogu NATO-t hõlmavasse NATO integreeritud õhu- ja raketikaitse süsteemi. Patriot relvasüsteemi meeskondadega on Eesti õhuvägi harjutanud koostööd ka varasemalt ning sellel nädalal peetud ühisharjutuse laadseid õppuseid on planeeritud ka edaspidiseks.

Patriot tuleseade osaleb 24. veebruaril ka vabariigi aastapäeva paraadil ning pärast paraadi saab sellega näitusel tutvuda.

Sõltuvalt kasutatava raketi tüübist võib mobiilset kesk- ja kaugmaa õhu- ja raketitõrje süsteemi MIM 104 Patrioti tegevuskaugus ulatuda kuni 160 k ja tegevuskõrgus kuni 25 kilomeetrini. Süsteem on näidanud ennast heast küljest nii taktikaliste ballistiliste rakettide kui ka droonide vastases võitluses.

 

Baltic News Service