Skip to main content
Blogi > Eksport

Mais kasvas eksport 7 protsenti ja import 11 protsenti

Mais kasvas eksport 7 protsenti ja import 11 protsenti

TALLINN, 10. juuli, BNS – Kaupade eksport suurenes tänavu mais võrreldes 2017. aasta maiga 7 protsenti ja import 11 protsenti; kaubavahetuse kasvu mõjutas peamiselt mineraalsete toodete ekspordi ja impordi suurenemine.

2018. aasta mais eksporditi Eestist kaupu 1,2 miljardi euro väärtuses ja imporditi Eestisse 1,4 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 215 miljonit eurot, möödunud aasta mais oli see 153 miljonit eurot, teatas statistikaamet.

Kaupade ekspordi peamised sihtriigid olid 2018. aasta mais Soome 16 protsendiga Eesti koguekspordist, Rootsi 11 protsendiga ja Läti 10 protsendiga. Soome eksporditi enim elektriseadmeid ning metalli ja metalltooteid, Rootsi elektriseadmeid ning puitu ja puittooteid ning Lätti mineraalseid tooteid nagu kütuse komponendid, elektrienergia ja transpordivahendeid.

Eksport suurenes enim 38 miljoni euroga Ameerika Ühendriikidesse, 26 miljoni euroga Lätti ja 18 miljoni euroga Soome. Ameerika Ühendriikidesse kasvas enim elektriseadmete, Lätti mineraalsete toodete ja transpordivahendite ning Soome puidu ja puittoodete ning elektriseadmete väljavedu. Enim kahanes eksport Rootsi 19 miljoni euroga.

Kaupadest eksporditi mais kõige rohkem elektriseadmeid 16 protsendiga kogu kaupade ekspordist, mineraalseid tooteid 14 protsenti ning puitu ja puittooteid 12 protsenti. Enim kasvas 49 miljoni euroga mineraalsete toodete ning 14 miljoni euroga puidu ja puittoodete väljavedu.

Eesti päritolu kaupade osatähtsus hõlmas 2018. aasta mais 71 protsent koguekspordist. Eesti päritolu kaupade väljavedu suurenes 7 protsent ja re-eksport 9 protsent. Eesti päritolu kaupade eksport suurenes enim mineraalsete toodete nagu põlevkivi kütteõli, kütuse lisandid ning puidu ja puittoodete kaubagrupis, näiteks saematerjal, puidust uksed, liimpuitplaadid.

2018. aasta mais imporditi kõige enam kaupu Soomest 13 protsendiga Eesti koguimpordist, Rootsist 12 protsenti ja Saksamaalt 10 protsenti. Soomest imporditi kõige rohkem mineraalseid tooteid ning elektriseadmeid, Saksamaalt transpordivahendeid ja mehaanilisi masinaid ning Rootsist elektriseadmeid ja transpordivahendeid.

Kõige rohkem suurenes import 70 miljoni euroga Rootsist, 46  miljoni euroga ehk ligi 11 korda Valgevenest ja 24 miljoni euroga Venemaalt. Rootsist imporditi rohkem elektriseadmeid ja transpordivahendeid, Valgevenest ja Venemaalt mineraalseid tooteid nagu mootorikütus, kütuselisandid.

Sissevedu vähenes enim Hiinast ja Hispaaniast, mõlemaist 13 miljoni euroga. Hiinast toodi vähem elektriseadmeid ja mehaanilisi masinaid ning Hispaaniast mineraalseid tooteid.

Kaupadest imporditi Eestisse enim mineraalseid tooteid ja elektriseadmeid, mõlema osatähtsus on 15 protsenti Eesti koguimpordist, transpordivahendeid 12 protsenti ning mehaanilisi masinaid 10 protsenti. Enim suurenes 77 miljoni euroga mineraalsete toodete, 26 miljoni euroga transpordivahendite ja 23 miljoni euroga elektriseadmete  sissevedu.

 

Baltic News Service