Skip to main content
Blogi > Raha

Ministeerium: inflatsiooni veab teenuste ja energiahindade tõus

Ministeerium: inflatsiooni veab teenuste ja energiahindade tõus

TALLINN, 6. september, BNS – Statistikaameti andmetel langes tarbijahinnaindeks septembris eelmise kuuga võrreldes 0,1 protsenti, kuid tõusis aasta võrdluses 3,7 protsendini; inflatsioon kiirenes teenuste, energiahindade ja maksumeetmete tulemusena.

"Kolmandas kvartalis inflatsioon kiirenes tõusnud teenuste ja energiahindade ning täiendavate maksumeetmete tulemusena. Suuremal määral on sel aastal inflatsiooni põhjustanud toiduained, kus hinnatõus on laiapõhjaline, kõikudes viimastel kuudel 6 protsendi juures," ütles rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas pressiteate vahendusel.

"Suuremal määral on tõusnud õli-, piima- ja kalatoodete hinnad. Arengud on kooskõlas toiduhindade arengutega välisturgudel, kus hinnad on kahe ja poole aasta kõrgeimad. Mõnevõrra on suurendanud meil hinnatõusu ka siseturu jõudsam käekäik," ütles Pungas.

"Nafta hind tõusis septembri lõpus aasta kõrgeimale tasemele ning on sellega mõnevõrra kergitanud mootorikütuse hindu. Lisaks on energiahindu mõjutanud viimaste kuude elektri kõrge hinnatase elektribörsil," ütles Pungas.

Pungase sõnul on teenuste hinnatõus tänavu suurenenud majandusaktiivsuse, toorainete kallinemise ülekandumise ning ka elavnenud turismi tõttu. "Septembris olid teenused 3,5 protsenti kallimad, kui aasta tagasi."

Septembri inflatsioon on kooskõlas rahandusministeeriumi suvise majandusprognoosiga, mille kohaselt tõusevad hinnad sel aastal 3,4 protsenti. Hinnatõusu mõningat aeglustumist võib oodata alates detsembrist, kui hakkab välja taanduma aastatagune toorainete hinnatõus.

Euroalas püsis hinnatõus esialgsetel andmetel 1,5 protsendil.

Tarbijahinnaindeks langes 2017. aasta septembris võrreldes augustiga 0,1 protsenti, kuid tõusis eelmise aasta septembriga võrreldes 3,7 protsenti.

 

Baltic News Service