Site Online Counter
Skip to main content
Blogi > Pärnu

Pärnu rannas heisatakse täna Sinilipp

Pärnu rannas heisatakse täna Sinilipp

TALLINN, 5. juuni, BNS - Pärnu rannas heisatakse teisipäeval, maailma keskkonnakaitse päeval sinilipp.

Rahvusvaheline Sinilipu komisjon International Blue Flag Jury andis juba aprillis teada, et Pärnu rand on sel suvel taas Sinilipu vääriline.

Sinilipp on rahvusvaheliselt tuntud ökomärgis, mis näitab, et supelrand või väikesadam on keskkonnasõbralikult majandatud, puhas ja turvaline. Lipu saamise eelduseks on hooldatud, keskkonna- ja inimsõbralik rannaala, eelmise nelja suplushooaja jooksul võetud suplusvee analüüside nõuetele vastavus ja keskkonnaalase teavituse olemasolu.

Üheks peamiseks Sinilipu saamise kriteeriumiks on suplusvee kvaliteet. Sinilipu komisjoni reeglite järgi võib soole enterokokkide sisaldus olla kuni 100 pesa moodustavat ühikut (pmü) 100 milliliitris (ml) vees ja kolibakterite sisaldus kuni 250 pmü/100 ml vees, samal ajal kui Eestis kehtiva suplusvee määruse kohaselt võib kolibakterite sisaldus olla 1000 pmü/100 ml vees. Kolibakterid ehk soolekepikesed elutsevad peamiselt imetajate soolestikus ja nende hulk on kasutusel vee mustuse näitajana, enterokokid elavad inimeste soolestikus ja võivad nõrga immuunsüsteemiga suplejatel tekitada seedetrakti haiguseid.

Tähtsal kohal Sinilipu andmisel on keskkonnaalane teavitus. Rannas peavad olema infotahvlid ranna kasutamise juhistega, lähedal asuvate kaitsealade tutvustusega ja Sinilipu liikumist tutvustava infoga.

 

Baltic News Service