Skip to main content
Blogi > Korea

Põhja-Korea ähvardas õppuste tõttu tippkohtumise ärajätmisega

SOUL, 16. mai, AFP-STT-BNS - Põhja-Korea ähvardas teisipäeval USA ja Lõuna-Korea ühisõppuste tõttu Kim Jong-uni ja Donald Trumpi tippkohtumise ärajätmisega, vahendas uudisteagentuur Yonhap.

Pyongyang tühistas ühtlasi kolmapäevaks kavandatud kõrgetasemelise kohtumise Souli esindajatega piiril, mis oleks olnud jätk kahe riigi piiril korraldatud riigipeade kohtumisele möödunud kuul.

Iga-aastased USA ja Lõuna-Korea ühisõppused Max Thunder algavad reedel ja kestavad kaks nädalat.

Yonhap viitas uudise allikana Põhja-Korea uudisteagentuurile KCNA.

KCNA teatas, et õppuste näol on tegemist provokatsiooniga, sest seal harjutatakse rünnakut Põhja-Korea vastu ja see on vastuolus Korea poolsaarel aset leidnud "positiivsete poliitiliste arengutega".

KCNA lisas hilisemas uudises,et USA ja Põhja-Korea tippkohtumine jääb ära ka sel juhul, kui Washington jätkab Pyongyangile ühepoolset tingimuste pealesurumist.

"Kui Trump administratsioon surub meid nurka ja jätkab ühepoolset üksnes nõudmiste esitamist, et me loobuksime tuumarelvadest, siis meil selliste kõneluste vastu pole kauem huvi ja me kaalume, kas me nõustume kavandatava Põhja-Korea ja USA tippkohtmisega," edastas KCNA.

USA välisministeerium teatas teisipäeval, et Kimi ja Trumpi tippkohtumise ettevalmistustega jätkatakse tavapärases korras.

"Me jätkame kohtumise planeerimisega," kinnitas välisministeeriumi eestkõneleja Heather Nauert, kelle sõnul pole saadud mingit ametlikku teadaannet Põhja-Korea seisukohtade muutumise kohta.

Lõuna-Korea nimetas kahetsusväärseks Põhja-Korea otsust tühistada kolmapäevaks kavandatud kõrgetasemeline kohtumine Pyongyangi ja Souli esindajate vahel ja nõudis viivitamatut kõneluste juurde naasmist.

Lõuna-Korea ühinemisministeeriumi eestkõneleja Baek Tae-hyun ütles, et otsus on vastuolus eelmise kuu tippkohtumisega, kus lubati muu hulgas Korea poolsaare täielikku tuumavabaks muutmist.

Põhja-Korea on ühisõppustesse alati suhtunud kui provokatsiooni ja teinud nende ajal eriti raevukaid avaldusi.

Singapuris leiab 12. juunil aset Kimi ja Trumpi tippkohtumine, mille päevakorra keskmes saavad ilmselt olema Pyongyangi tuuma- ja raketiprogrammid.

Põhja- ja Lõuna-Korea kinnitasid aprillis toimunud tippkohtumisel oma kindlat soovi poolsaar tuumarelvavabaks muuta ning Pyongyang teatas nädalavahetusel, et likvideerib oma ainsa teadaoleva tuumakatsetuste polügooni.

Samas ei ole Põhja-Korea avalikustanud, milliseid järeleandmisi ta pakub, ning Lõuna-Korea ajakirjandus juhtis tähelepanu, et Punggye-ri polügoonile on kutsutud selle lammutamist jälgima vaid ajakirjanikud, mitte eksperdid.

Pyongyang on öelnud, et ei vaja tuumarelvi, kui režiimi julgeolek tagatakse.

AFP - STT - Baltic News Service