Site Online Counter
Skip to main content
Blogi > Andmed

Paradise Papersi andmelekkega seostuvad ka mõned Eesti nimed

Paradise Papersi andmelekkega seostuvad ka mõned Eesti nimed

TALLINN, 7. november, BNS - Maailmas esmaspäeval poliitilise pahameeletormi põhjustanud maksuparadiiside kasutamist paljastava Paradise Papersi andmelekkega seostuvad ka mõned Eesti nimed, kirjutab Postimees.

Koodnimetust Paradise Papers kandev offshore-tehingute andmebaas puudutab Eestist vaid mõningaid avalikkusele vähem tuntud inimesi. Nende nimede päevavalgele tulek sõltub Rahvusvahelise Uurivate Ajakirjanike Konsortsiumi (ICIJ) ja Saksamaa ajalehe Süddeutsche Zeitung koostöös avaldatavate materjalide ilmumisajast.

Samas ei saa välistada ka andmelekke sügavamat seost Eestiga, sest edastatud esialgne teave meie puute kohta andmelekkesse põhineb pigem materjalide pealiskaudsel hindamisel.

Paradise Papersi andmelekke esimeses laines avaldatud ettevõtete hulgast tuvastas Postimees esmaspäeval vaid ühe Eestiga seonduva nime – firma REEL Estonia Limited, mis on registreeritud Suurbritanniale kuuluval Mani saarel ning mille peamise kasusaajana oli kuni 2014. aasta augustini kirjas kuulus miljardär Mark Scheinberg.

Scheinberg on Iisraeli-Kanada päritolu ärimees, kelle vara väärtus ulatub ajakirja Forbes andmetel 4,5 miljardi dollarini. Miljardäri seos ettevõtte nimes sõna "Estonia" sisaldava firmaga põhineb talle kuni 2014. aastani kuulunud maailma suurimal online-pokkeritoal PokerStars, mis tegutses ka Eestis.

Scheinberg ja tema isa müüsid 2014. aastal neile kuulunud Stars Groupi, mis omas 75 protsenti PokerStarsist, maha kolme miljardi dollariga. Tõenäoliselt kasutas Scheinberg REEL Estonia Limited nime kandnud ettevõtet, haldamaks pokkerilehekülge Eestis, sest sarnased ettevõtted olid miljardäril ka Itaalias ja Taanis.

Paradise Papers on juba kolmas varjatud finantstehinguid puudutav suurem andmeleke, mille avalikustas ajakirjandus ja millest on uurimisasutustele suur abi finantsmahhinatsioonide paljastamisel. Esimeseks suureks andmelekkeks olid maksuparadiise puudutanud Panama paberid, mis jäi Eestis siiski pigem pinnavirvenduseks.

Teine andmeleke, kahtlasi pangaülekandeid käsitlenud Laundromat, oli Eesti mõistes juba äärmiselt oluline, sest tõi peamiselt Postimehe ja Äripäeva uurivate ajakirjanike eestvedamisel välja rekordilise, miljarditesse dollaritesse ulatuva rahapesu Eesti pankade kaudu.

 

Baltic News Service