Site Online Counter
Skip to main content
Blogi > Majandus

Piimatööstus: riik peaks lahendama tööjõupuuduse ja palga probleeme

Piimatööstus: riik peaks lahendama tööjõupuuduse ja palga probleeme

TALLINN, 6. oktoober, BNS – Tere ja Farmi piimatööstuse juhi Katre Kõvaski sõnul peaks riik lahendama tööstusettevõtete jaoks tööjõupuuduse ja palgasurve probleeme ja aitama ettevõtteid uute turgude leidmisel.

"Inimeste puudus ja palgasurve on need küsimused, millega tänane tööstuse juht tegeleb hommikust õhtuni. Kui sinna kõrvale tulevad hüppelised aktsiisitõusud ja lisanduvad maksud, siis tekib küsimus, et kas üldse tasub nii palju pingutada selle kõige üleval hoidmiseks," ütles Kõvask toidutööstuse pressikonverentsil.

"Ega Eesti tooteid keegi kusagil niisama ei oota. Näiteks kui tahta minna Aasia turule, siis meid ei kuula keegi. Riik peaks aru saama, et uuele turule ei aita meid mitte rändrahn, vaid koostöö, kontaktid ja süstemaatiline tegevus," ütles Kõvask BNS-ile.

"Mida ettevõtja ootab, on tugi uste avamisel Aasia suunal. Olgu siis EAS-i esindajad või klastrid, aga see on see, kus tuge oleks vaja ja eksportturgude võrgustike uks lahti teha. Kontaktide loomine ja riiklikul tasandil suhtlus, kui me räägime Hiinast, siis teistmoodi pole see üldse mõeldav," ütles Kõvask ja lisas, et Aasias kaitstakse oma koduturgu või teeb suurem konkurent kõik selleks, et teistel oleks sinna keerulisem siseneda.

"Samuti on küsimus selles, et meie ekspordivõimekus piirdub paljuski turgudega, mis jäävad 24 tunni raadiusesse. Pikema säilivusajaga toodete puhul, nagu näiteks lõssipulber, jääb ainult hinnaargument, sest seda brändida ju ei saa. Tootele suurema lisandväärtuse andmine on endiselt küsimus, mis Eesti ekspordivõimekust pärsib," ütles Kõvask.

"Väga kriitiline olen riikliku piimatööstuse teemal. Selle tulemusena hakatakse tootma piimapulbrit, võid ja juustu, mis pole kõrgema lisandväärtusega tooted. Maailmaturule minnakse sel juhul konkureerima hinnaga ja mingil määral ka kvaliteediga, kuid see ei ole bränditoode ega lahenda Eesti piimanduse põhiprobleemi ehk väikest lisandväärtust ja ekspordivõimekust," ütles Kõvask.

Katre Kõvaskist sai Tere AS-i ja AS-i Farmi Piimatööstus juhatuse esimees 15. septembril, varem oli ta Tere nõukogu esimees. Mõlemat ettevõtet juhib Kõvask koos Farmi Piimatööstuse senise juhataja Valdis Noppeliga.

 

Baltic News Service