Skip to main content
Blogi > ID kaart

PPA: 18 000 turvariskiga ID-kaarti ei saa kauguuendada

TALLINN, 1. november, BNS – Politsei- ja piirivalveameti (PPA) teatel selgus ID-kaardi kauguuenduse testperioodi käigus, et 18 000 turvariskiga ID-kaarti ei saa tehnilistel põhjustel kauguuendada.

Tehniline tõrge puudutab kaarte perioodist, kui ID-kaardi kauguuenduslahendusi veel ei olnud. Inimesi, keda tõrge puudutab, on e-kirja teel personaalselt teavitatud, teatas PPA.

"Varasemate kauguuenduste kogemusele tuginedes saab öelda, et kauguuendamine ebaõnnestub erinevatel põhjustel umbes 10 protsendi kaartide puhul. PPA teenindustes saab neid kaarte uuendada, aga selleks peab kohale tulema," ütles PPA kommunikatsioonijuht Kirsti Ruul BNS-ile.

Samuti uurib PPA Ruuli sõnul võimalusi kaubanduskeskustes ajutiste niinimetatud uuendamispunktide üles seadmiseks. "Praegu ei saa veel midagi kindlat välja lubada," lisas Ruul.

Ruuli sõnul on aga politseipäeval 12. novembril Tallinnas Ülemiste keskuses, Tartus Lõunakeskuses, Pärnus Kaubamajakas, Narvas Astri keskuses ja Jõhvis Jewe keskuses väljas PPA töötajad, kes aitavad inimestel ID-kaarte uuendada.

PPA pikendab ka teeninduste lahtiolekuaegu Tallinnas, Pärnus, Tartus ja Jõhvis ning lisaks avatakse teenindused ka nädalavahetustel. Nädalavahetusel teenindatakse neid kliente, kes soovivad ID-kaartide või elamisloa kaartide sertifikaate uuendada või dokumenti kätte saada.

Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) teatas kolmapäeval, et plaanib turvariskiga ID-kaartide sertifikaadid peatada planeeritust varem. Esmajärgus peaksid ID-kaardi sertifikaate uuendama inimesed, kellel puudub muu autentimisvahend. Turvariskiga kaarte on 800 000, millest 500 000 on digitaalse isikutunnistusena aktiivses kasutuses ning 250 000 kaarti kasutatakse enam kui viis korda kuus.

ID-kaardi uuendamiseks on vaja arvutit ja kaardilugejat. Kaardi uuendamiseks tuleb arvutisse laadida ID-kaardi tarkvara uusim versioon ja järgida ekraanil olevaid juhiseid. Kellel ei ole võimalust arvutis ID-kaarti uuendada või tekivad tõrked, saavad dokumendi sertifikaate uuendada PPA teenindustes.

Turvarisk puudutab ligi 800 000 ID-kaarti, seal hulgas digi-ID-d ning e-residendi- ja elamisloakaarti. Turvarisk ei puuduta mobiil-ID-d ega enne 2014. aasta oktoobrit välja antud ID-kaarte.

Turvariskiga ID-kaarte saab uuendada nii oma arvutist kui ka PPA teeninduses kuni 31. märtsini 2018. 1. aprillist turvakaalutlustel uuendamata sertifikaadid tühistatakse. Tühistatud sertifikaatidega dokumenti uuendada ei saa ning elektrooniliseks kasutamiseks tuleb taotleda uus kaart.

Septembri alguses teatasid valitsus, RIA ja PPA avalikkusele ID-kaardi turvariski avatastamisest Tšehhi teadlaste poolt. Senise teadaoleva teabe kohaselt ei ole turvarisk ühegi konkreetse kaardi puhul realiseerunud. Praeguseks on suletud ID -kaardi avalike võtmete andmebaas, kuna ilma avalikku võtit teadmata ei ole võimalik antud turvariski kaardi ründamiseks kasutada.

Tallinna toimetus, +372 610 8826, majandus@bns.ee

Baltic News Service