Skip to main content
Blogi > Politsei

PPA-d kritiseerinud ja töö kaotanud psühholoog sai kohtus võidu

TALLINN, 7. november, BNS - Arvamusloos politsei- ja piirivalveametit (PPA) kritiseerinud psühholoog, kes sellepärast töö kaotas, sai kohtus võidu, kirjutab Eesti Päevaleht.

Eelmisel kevadel avaldas Eesti Päevaleht Harku kinnipidamiskeskuses (KPK) abivajajaid nõustanud psühholoogi Urve Kauri arvamusloo „Kas politsei kardab hambaharja?”. Selles heitis Kaur politseile ette kinnipidamiskeskuses korraldatud politseioperatsiooni ajal liigset võimunäitamist. Ühe oma kliendi, asutuses kinni peetud uiguuri kohtlemise näitel kirjutas Kaur, kuidas tema arvates väljendub ametnike arrogantsus, pealiskaudsus ja hoolimatus.

Kaur töötas kinnipidamiskeskuses koolituskeskusega Reiting sõlmitud lepingu järgi. Päev pärast arvamusloo ilmumist teatas Reitingu esindaja Anneli Zirkel Kaurile, et tema leping on peatatud ja palus selgitust, miks ta „avaldas lepingu käigus teatavaks saanud infot ajakirjanduses ilma lepingupartnerit arvamusloo kirjutamise kavatsusest teavitamata”. Zirkel selgitas Eesti Päevalehele, et Kauriga lepingu lõpetamise otsus tehti koos politsei- ja piirivalveametiga (PPA), kusjuures algatus tuli PPA-lt.

PPA migratsioonibüroo juhataja Maige Lepp selgitas, et pärast arvamusloo ilmumist tegi PPA Reitingule ettepaneku hinnata, kas psühholoog on ületanud oma volitusi, kui avaldas varjupaigataotleja eluloo üksikasjad, mis said talle teatavaks nõustamise käigus. Samas oli Kauril selle inimese kirjalik nõusolek olemas.

Mullu suvel esitas Kaur Tartu maakohtusse hagi oma lepingu erakorralise ülesütlemise tühistamiseks, esindades end kohtus ise. Tartu maakohus leidiski nüüd, oktoobris, et OÜ-l Reiting PR ei olnud alust lepingut Kauriga erakorraliselt üles öelda ja mõistis ettevõttelt Kauri kasuks välja 832 eurot.

Negatiivse artikli avaldamine võib olla õigustatud, kui selle poolt räägivad hageja või avalikkuse kaalukad huvid, selgitas kohtunik Vahur-Peeter Liin kohtuotsuses. Artiklis kostja lepingupartneri ja lõpptellija kritiseerimine ei ole asjaolud, mis annaksid praegusel juhul alust leping erakorraliselt üles öelda, kuivõrd hageja huvi ja õigus sõna- ja arvamusvabadusele kaalub üles kostja huvi, et PPA-d kui tema lepingupartnerit ei kritiseeritaks, kinnitas kohtunik.

 

Baltic News Service