Site Online Counter
Skip to main content
Blogi > Poliitika

President nimetas ENPA otsust häbiväärseks

TALLINN, 25. juuni, BNS –  President Kersti Kaljulaid nimetas Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee (ENPA) otsust häbiväärseks. 

"Euroopa Nõukogu parlamentaarse assamblee (ENPA) eileöine [ööl vastu teisipäeva] otsus Venemaa laua taha tagasi manööverdada on häbiväärne," kirjutas riigipea oma Facebooki leheküljel.

"Aprillis 2014 jäeti Vene delegatsioon ENPA-s Krimmi sündmuste pärast ilma nii hääleõigusest kui õigusest saada valitud ENPA juhtorganite etteotsa ja osalusest järelvalvemissioonides. Nende sanktsioonide põhjus oli jäme rahvusvahelise õiguse rikkumine Venemaa poolt. Põhjustest, miks Venemaa hääleõigus 2014. aastal peatati, ei ole ükski kadunud," kirjutas president.

Välisminister Urmas Reinsalu mõistis teisipäeval hukka Venemaa naasmise Euroopa Nõukogu Parlamentaarsesse Assambleesse (ENPA), minister avaldas lootust, et ENPA lükkab otsuse kolmapäeval tagasi.

"Kuigi see on ebatõenäoline, loodan siiski, et ENPA lükkab homme [kolmapäeval] tagasi ettepaneku Venemaa delegatsioonile volituste andmiseks. Venemaa parlamendi delegatsiooni naasmine ENPAsse ilma assamblee resolutsioonides sätestatud tingimusi täitmata saadab täiesti vale signaali ajal, mil Venemaa jätkab Ukraina ja Gruusia territoriaalse terviklikkuse ja suveräänsuse rikkumist, sealhulgas Krimmi ebaseaduslikku anneksiooni. Peame olema kindlameelsed, kui üks liikmetest rikub reegleid, rahvusvahelist õigust ja inimõigusi. Eesti jääb alati nende põhimõtete eest häälekalt seisma," ütles Reinsalu.

Hoolimata Ukraina, Balti riikide, Poola ja Suurbritannia tugevast vastuseisust, toetasid Euroopa Nõukogu 47 liikmesriiki esindavad 118 parlamendisaadikut Venemaale loa andmist saata assambleele delegatsioon, millel lubatakse osaleda kolmapäeval EN-i uue peasekretäri valimisel.

Vastasleer on hoiatanud, et Venemaa õiguste taastamine oleks esimene mõra riigile Ukraina-vastase agressiooni eest kehtestatud sanktsioonide režiimis. 

Venemaa hääleõiguse taastamisele hääletas vastu 68 ENPA liiget ja kümme jäi erapooletuks. Vastu hääletasid teiste seas kõik kolm Eesti delegaati - Eerik-Niiles Kross, Indrek Saar ja Raivo Tamm. 

 

Baltic News Service