Skip to main content
Blogi > Ehitus ja Kinnisvara

Raivo Rand: ehituses buumi ei ole

Raivo Rand: ehituses buumi ei ole

TALLINN, 28. september, BNS - Rand & Tuulberg Grupp AS nõukogu liige Raivo Ranna sõnul ehituses buumi ei ole, kuid mõned sektorid ehituses hakkavad ülekuumenema.

"Ehituses buumi ei ole. Kui kasvab majandus, kasvavad ehitusmahud, aga majandus ei saagi kasvada ilma ehituseta," ütles Rand konverentsil Äriplaan 2018. "Kindlasti on sektoreid, mis hakkavad ülekuumenema nagu kaubanduskeskuste ehitamine," lisas ta. Viimasel ajal on ehitatud palju tootmishooneid ning Ranna sõnul võib loota, et see trend jätkub.

Rand märkis, et Eestis on madalseis teedeehituses ning aastaid ei ole riik suunanud teedeehitusse vajalikul summal raha. "Ükski riik ei saa areneda ühtlaselt, kui tal pole kommunikatsioone," lisas ta. Ranna sõnul peab riik mitte arendama vaid pealinna, vaid kogu riiki. "Kui me ei investeeri teedesse, siis meie riik hakkab hääbuma," ütles Rand.

Rand juhtis ka tähelepanu vähesele tööviljakusele, mis tuleneb suurettevõtete vähenemisest. Eestis on 9500 ettevõtet, millest 8500 on 1-9 töötajaga ehk mikroettevõtted, nende arv on aastatega pidevalt kasvanud, ütles ta. Järsult on vähenenud aga 100-250 töötajaga ettevõtete arv.

"Mikroettevõtetega on lihtne manipuleerida, nende omanikel on lihtne üks firma põhja lasta ja uus teha, kuid tööviljakust nendega tõsta on üsna keeruline," ütles Rand. Ta lisas, et tugevad suured ettevõtted omavad ja koolitavad paremat tööjõudu, mis kasvatab tööviljakust.

Samuti juhtis Rand tähelepanu tellijate ja ehitaja koostööle ning lisas, et tulevikus peavad projekteerijad arvestama projektide loomisel, et hoonete funktsioone oleks võimalik suurema vaevata muuta.

Rand ütles ka, et majanduse elavdamiseks on vajalik elanike arvu suurendamine, mille jaoks on oluline rajada rohkem elamispindu. "Seal, kus kasvab elamuehitus, kasvab ka elanike arv. Üks väljapäääs on mõõdukas immigratsioon, kuid ilma elamispinnata ei tule siia keegi ja ilma inimesteta me ei suuda areneda," ütles ta.

 

Baltic News Service