Skip to main content
Blogi > Juuni 2018

Reformierakond soovib isikuandmete kaitse seaduse eelnõu tagasi võtta

Reformierakond soovib isikuandmete kaitse seaduse eelnõu tagasi võtta

TALLINN, 12. juuni, BNS - Reformierakond soovib isikuandmete kaitse seaduse eelnõu tagasi võtta, ehkki oma panuse on sellesse andnud ka endine justiitsminister ja Reformierakonna liige Rein Lang, kirjutab Postimees.

«Tõenäoliselt ei osale me muidu hääletusel,» ütles fraktsiooni esimees Jürgen Ligi. Täpsemalt soovitakse seaduseelnõu tagasivõtmist ja täiendatud kujul asendamist. Koalitsioonile heidetakse ette liigset kiirustamist ning rõhutatakse soovi leida kooskõla kodanikuõiguste ja ajakirjandusvabaduse vahel. Parlamendi suurima opositsioonierakonna esindaja sõnul ei arvestatud nende nõudmist eelnõu sisuliselt läbi arutada ka nendega, keda see iga päev puudutab.

«Ajakirjandus pole ainus, kellele eelnõu muret teeb. Kiirmenetlus takistas asja rahulikult kaaluda nii komisjonil kui fraktsioonidel,» nentis Ligi.

Reformierakonna fraktsiooni esmaspäevasel koosolekul oli kohal ka erakonna esimees Kaja Kallas ning muu hulgas tuli jutuks, kuidas väljend «ülekaalukas avalik huvi» üldse eelnõusse tagasi jõudis. «Kuidas see kaduma läks, polnud selge, mille tõttu komisjon otsustaski selle taastada, seda enam, et kehtiv seadus ja direktiiv seda mõistet kasutavad ning sellel pole olnud ajakirjandusvabadusele negatiivset mõju,» arutles Ligi.

Nimelt andis riigikogu põhiseaduskomisjon heakskiidu otsusele jätta isikuandmete kaitse seadusse senine mõiste «ülekaalukas avalik huvi». Euroopa Liidu määrus võimaldaks kasutada seaduses «avaliku huvi» mõistet. Seejuures tegi ettepaneku panna isikuandmete kaitse seadusse väljendi «avalik huvi» asemel senine «ülekaalukas avalik huvi» endine justiitsminister ja Reformierakonna liige Rein Lang, kinnitas tema erakonnakaaslane, riigikogu põhiseaduskomisjoni kuuluv Hanno Pevkur Vikerraadio saates «Uudis+».

«Rein [Lang] vihjas küll mulle ja ka põhiseaduskomisjoni esimehele Marko Pomerantsile, et selline teema seal on. Ja loomulikult, kui selline vihje tuleb, siis tuleb seda kontrollida,» ütles Pevkur raadiosaates. «Mis on mul enda kaitseks öelda? Sellega on võimatu nõustuda, et selle andmekaitse määruse üks eesmärk on parandada meedia võimalusi oma tööd teha. Selle peamine eesmärk oli üksikisikute õiguste parem kaitse,» vastas Rein Lang.

Samas jagub ka Pevkuril, kes aasta alguses riigikogu aseesimehena soovis Rein Langi oma nõunikuks, etteheiteid seaduse menetlemisele. «Riigikogus surus valitsuskoalitsioon peale turbomenetluse, mis tähendas seda, et ükski huvigrupp, sealhulgas näiteks Eesti Ajalehtede Liit, ei saanud oma arvamust esitada komisjoni istungil.»

 

Baltic News Service