Site Online Counter
Skip to main content
Blogi > Pension

Reinsalu polnud nõus pensioniealiste politseinike töötamise plaaniga

TALLINN, 17. mai, BNS - Justiitsminister Urmas Reinsalu jättis möödunud nädalal kooskõlastamata seadusemuudatuse, mis lubanuks pensioniealistel politseinikel ametis jätkata ja samal ajal saada ka eripensioni, kirjutab Eesti Päevaleht.

Plaaniga tuli märtsis välja siseminister Andres Anvelt, kes nägi ette, et selle sammuga saab leevendada politseiametit ees ootavat personalikriisi. Järgneva viie aasta jooksul jääb politseist pensionile ligi 900 politseinikku, mis moodustab praegusest personalist pea veerandi. Teisalt pole politseil ka järelkasvu. Terendavale kriisile leiti lahendus: lubada politseinikel 55-aastaselt pensioniikka jõudes ametis jätkata ning maksta neile samal ajal ka eripensioni.

Plaanile tõmbas aga justiitsministeerium vähemalt esialgu vee peale. Justiitsministeerium heidab ette, et Anvelti välja käidud idee tegeleb rohkem probleemi lahendamise, mitte põhjustega. Samuti ei tekkinud vähese pealekasvu ja lahkuvate politseinike probleem üleöö, sest demograa lised protsessid on ennustatavad ning parema planeerimisega oleks leitud terviklikum lahendus. Nad lahkuvad niikuinii, kirjutab Eesti Päevaleht.

„Väljapakutud muudatus tegelikult lükkab lahenduse leidmist edasi. Varem või hiljem lahkuvad politseiametnikud ikkagi ametist ning siis on riik mitu korda tõsisema probleemi ees kui praegu,” seisab Reinsalu vastuses, mis rõhutab lahendusena just noorte jaoks politseiteenistuse atraktiivsemaks tegemist.

Siseminister Anvelt pidas eelnõu tagasi lükkamist kummaliseks, sest politseinike pensionisüsteemi muutmiseks oli rohelise tule andnud valitsuskoalitsiooni eestseisus, sealhulgas ka IRL-i esimees Helir-Valdor Seeder. Samamoodi käsitles asja 14. märtsil spetsiaalne töörühm, kus osalesid SDE-st Liisa Oviir, keskerakondlane Jaanus Karilaid ning IRL-ist Raivo Aeg, kes samuti mõtte heaks kiitsid.

„Eks me peame justiitsministeeriumi arvamust arvestama ning seda asja edasi õiendama, aga rõhutan veel: see eelnõu sai koalitsiooni kooskõlastuse,” ütles Anvelt.

Reinsalu rõhutas, et eelnõu kooskõlastamata jätmise puhul ei olnud tegu poliitilise aktsiooniga, vaid justiitsministeerium tegi eelnõule sisulisi märkusi. „Küsimus on selles, kui loogiline on sellist süsteemi rakendada. Riik on võtnud sihiks eripensionite kaotamise, mitte eripensioni ja sissetuleku paralleelselt kasutatavaks muutmise.”

 

Baltic News Service