Skip to main content
Blogi > Transport ja Logistika

Sõit üle Saaremaa silla maksaks püsielanikule 8 eurot

Sõit üle Saaremaa silla maksaks püsielanikule 8 eurot

TALLINN, 1. veebruar, BNS - Orissaares kolmapäeval elanikele Saaremaa sillast rääkinud ettevõtja Raivo Hein pakkus välja, et pilet üle silla sõitmiseks hakkaks praeguste kalkulatsioonide kohaselt maksma 17 eurot, Saare maakonna püsielanikule aga 8 eurot auto kohta, kirjutab Meie Maa.

“Mõju loodusele on väga marginaalne. Sild mõjutab viigerhülgeid ja rändlinde, eriti kaure. Samas 00,5 protsenti lindudest võib saada hukka, kui nad lendavad vastu sillaposti,” võrdles Hein.

Saaremaa silda ei ole siiani lülitatud riiklikku transpordi arengukavasse, järgmine kava tuleb aastal 2022, mis tähendab, et siis ka veel silda ei tule.

100 miljonit eurot tuleb kokku korjata Eesti turult, seda ei pea Hein utoopiliseks mõtteks. Esmajärjekorras üritatakse see raha kätte saada Eesti rahvalt. “Kui meil on esimene ring tehtud, võtame appi investorid, et ülejäänud 300–400 miljonit eurot kokku saada,” lausus Hein. Silla tasuvusaeg on 20 aastat. “Silla kasumist peab osa saama kogu Eesti rahvas, sest tema on silla omanik. See ei ole koht, kust keegi hakkab “sidruneid” korjama,” rõhutas Hein.

Mingi tulem peab olema, muidu ei ole mõtet raha investeerida. Isiku, kes peaks tulema ütlema, et maksa nii palju, siis teeme, lubas ta kaposse anda. Riik aitab hoida sillaületustasu samal tasemel, mida praegu makstakse praamisõidu eest.

Piletihind sõltub kolmest-neljast kriteeriumist, milleks on silla hind, riigi dotatsioon 11–12 miljonit eurot, veidi rohkem kui praamidele praegu. Selliste kalkulatsioonide juures maksaks sillapilet ühe auto kohta 17 eurot, Saare maakonna elanikele 8 eurot. Siinjuures tasub mainida, et eraldi reisijapiletit sõiduki puhul vaja osta ei ole.

Kui riigi uuringu järgi suureneb liiklussagedus sillal esimese kahe aastaga 12 protsenti, siis Hein pakub, et esimese aastaga 10 protsenti ja edasi veelgi, kuid stabiliseerub 2035. aastaks.

Praeguse praamiliikluse korral võtab Muhu saar niiöelda suure löögi enda peale, seda kaubanduslikus mõttes poekülastuse näol. Silla korral hakkaks sõitma keskmiselt veidi rohkem kui üks auto minutis ehk täpsemalt tunnis 94 autot, mitte ligi 200 autot korraga nagu praegu.

Tallinna toimetus, +372 610 8832, sise@bns.ee

Baltic News Service