Site Online Counter
Skip to main content
Blogi > Kohus

Sadu kirju omastanud postiljon jäi süüdi sõnumisaladuse rikkumises

Sadu kirju omastanud postiljon jäi süüdi sõnumisaladuse rikkumises

TALLINN, 15. jaanuar, BNS - Tartu maakohus mõistis möödunud nädalal kriminaalkorras süüdi postiljoni, kes jättis sajad kirjad adressaadini viimata, võttes need hoopis omale ja avas need.

Kohus tunnistas möödunud reedel 55-aastase endise postiljoni kokkuleppemenetluses süüdi sõnumisaladuse rikkumises ja mõistis talle rahalise karistuse 200 päevamäära ehk 2000 euro ulatuses. Karistus mõisteti talle aga tingimisi 18 kuu pikkuse katseajaga. Kannatanutele peab süüdistatav hüvitama kuriteoga tekitatud kahju katteks kokku 351 eurot ning menetluskuludena tasuma kokku 969 eurot.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri süüdistuse kohaselt ei toimetanud tööülesannete tõttu sõnumitele ligi pääsenud postiljon saadetisi ja perioodilisi väljaandeid adressaatidele kätte, rikkudes sellega tema ametijuhendist tulenevat kohustust. Selle asemel viis süüdistatav aastast 2007 kuni 2016 enam kui kolmesajale adressaadile mõeldud 800 kirja oma koju Põlvasse ja avas seal kõik mainitud kirjad. Sellega rikkus süüdistatav sõnumisaladust. 

Lõuna ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokurör Ülle Hõraku sõnul on selline juhtum Eestis üpris erandlik. „Sõnumisaladuse rikkumist ei tule ette tihti, kuid veel haruldasem on see, et postiljon jätab niivõrd pika aja vältel kohale toimetamata üle 800 kirja, mille ta hoopis avab, lootuses ümbrikutest leida raha või miskit väärtuslikku,“ ütles prokurör. „Endise postiljoni kuriteole saadi lõpuks jälile, kui tema korteris märgati palju võõrastele inimestele adresseeritud ja avatud kirju,“ lisas Hõrak. 

Tema sõnul tuleneb õigus edastatavate sõnumite saladusele Eesti põhiseadusest. „Sõnum on igasugune kirjavahetuse või sidevahendi abil edastatud info – kiri, foto või ka telefonikõne. Sõnumisaladus on kaitsmisväärne juhul, kui saatja on äratuntavalt ja kohaselt püüdnud sisu teadasaamist kolmandatele isikutele välistada. Kuritegu on toime pandud siis, kui teo toimepanija loob endale või kolmandale isikule võimaluse sõnumiga tutvumiseks – antud juhul oli selleks siis ümbriku avamine,“ ütles prokurör ning lisas, et oluline on loomulikult ka see, kuidas sõnum kaitstud on, sest otsepostitusreklaam ei oma sõnumisaladuse mõistes kaitsmisväärset teavet.  

Süüdistatav on varem kriminaalkorras karistamata. 

Otsus on vaidlustatav Tartu ringkonnakohtus 15 päeva jooksul.

 

Baltic News Service