Site Online Counter
Skip to main content
Blogi > Noored

Spetsialistid otsivad võimalusi vägivaldsete noortekampade ohjamiseks

TALLINN, 27. august, BNS - Justiitsministeeriumis kogunevad neljapäeval ministri kutsel prokuratuuri, politsei ja lastekaitsjate esindajad ning kriminaalhooldajad, kes otsivad ümarlaual võimalusi vägivaldsete noortekampade tõhusamaks ohjeldamiseks.

Minister Urmas Reinsalu hinnangul nõuavad viimase aja noortekampade rünnakud selgelt tõhusamat koostööd justiitssüsteemi ja sotsiaaltöötajate vahel, teatas justiitsministeeriumi pressiesindaja esmaspäeval BNS-ile.

"Kui kuritegevuse statistikas on suurim osakaal varavastastel kuritegudel, siis alaealiste kuritegevuses just vägivallal," sõnas Reinsalu. "Noortejõukude sisemine kultuur võib kiiresti liidrite autoriteeditaotluses kasvada jõhkralt provokatiivseks vägivallaks, kus väljakutsuvas ja ohvri alandamine on eesmärk iseeneses." Minister lisas, et alaealiste kampade vägivaldsuse ohtu süvendab paratamatult noorte vähesem hinnang tegevuse tagajärgedele ning east tulenev empaatilise kogemuse puudumine.

"Alaealiste kuritegevus on taimelava korduvkuritegevusele, mistõttu peab seda tööd efektiivsemalt planeerima. Palun ümarlaual eraldi vaatluse alla meedias aset leidnud juhtumid, sest just need peavad olema aluseks menetlejatele. Töö noortekampadega peab ka sisuliselt muutuma intensiivsemaks - algama kohe menetluse ajal ning hõlmama samaaegselt erivaldkondade meetmeid. Enamasti jäävad ebapiisavaks need sekkumised, mis on lühiajalised ja keskenduvad vaid üksikutele probleemidele noore elus ega suuda muuta tema igapäevaelu," märkis minister.

"Kampades sooritatud vägivallakuritegudest peab saama uus prioriteet üldise alaealiste kuritegevuse seas, see aga eeldab tõhusamat koostööd menetlejate vahel ning mõjusat karistust. Pikk vangistus alaealiste kampade puhul peab olema viimane vahend üliohtliku kuriteo puhul," sõnas Reinsalu. "Ütlen selgelt - vägivaldsed noortekambad tuleb kiiresti laiali ajada, sest mitte ainult ei ohusta nad avalikes kohtades liikuvaid inimesi, vaid nakatavad ka teisi noori. Justiitssüsteemi kõrval on muidugi tõsine alaealiste kuritegevust ennetav ülesanne noorte huvitegevuse kättesaadavus, sõltuvuste tõkestamine ning arengu- ja psüühiliste erivajadustega toimetulemine. Siin näen rolli sotsiaal- ja haridussüsteemil."

Jõustunud alaealiste mõjutusvahendite reform annab menetlejate avatud kataloogi mõjutusvahendite valimisel, näiteks keeld koguneda teatud isikutega või teatud kohtades, kohustus pärast kooli ja huvitegevust viibida ainult kodus, võõrutusravi, elektrooniline vangistus ja muu. Samuti on häid tulemusi näidanud tõenduspõhised sotsiaalprogrammid. Ühtlasi on kriminaalmenetluse seadustiku revisjoni raames plaanis luua uusi tõkendiliike, mis aitaks kambaliikumiste käitumist tõhusamalt kontrolli all hoida.

 

Baltic News Service